Na Rychnovsku kvůli suchu zakázali napouštění bazénů i zalévání zahrad

  9:26
Dlouhodobý nedostatek srážek a úbytek vody v potocích a řekách začínají naplno pociťovat lidé na Rychnovsku. Vodoprávní úřady v Rychnově nad Kněžnou a Kostelci nad Orlicí jim zakázaly odebírat povrchové vody na zalévání zahrad, trávníků, mytí aut či napouštění bazénů.

Vodáci drhnou na Orlici (3.8.2018). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Vydání podobného opatření se v regionu očekávalo již delší dobu. Průtoky ve vodních tocích jsou totiž na většině monitorovacích stanovišť výrazně pod průměrem pro měsíce červenec i srpen. Například Orlicí protéká jen asi třetina vody oproti normálu, v Cidlině jí není ani desetina.

Stavy sucha hlásí vodohospodáři také na Malém Labi, Úpě, Metuji, Javorce, Bystřici a Bělé. V dalších řekách průtok okolo hranice sucha dlouhodobě kolísá.

„V důsledku chybějících srážek a velmi teplého počasí se situace na vodních tocích nadále pozvolna zhoršuje. V některých oblastech jsou drobné vodní toky již zcela vyschlé,“ uvedl Pavel Jansa z Povodí Labe v aktuální zprávě o hydrologické situaci.

Královéhradecký kraj vyjma Krkonoš patří k oblastem nejvíce zasaženým suchem. Přestože vodohospodáři východočeské řeky dotují upouštěním přehrad, hladiny Labe či Orlice jsou výrazně níž než v předchozích letech. Dokonce i Labe v Jaroměři pod přehradou Les Království hlásí stav sucha. Metuji v Jaroměři drží v normálu jen upouštění vodní nádrže Rozkoš, které výrazně pomáhá i Labi pod Jaroměří.

„Na všech nádržích probíhají manipulace v souladu se schválenými manipulačními řády. Celkový objem nadlepšené vody pod nádržemi byl za uplynulý týden 3,42 milionu metrů krychlových, z toho 2,26 milionu z vodního díla Rozkoš,“ stojí ve zprávě vodohospodářů. Do Rozkoše přitom nyní žádná voda nepřitéká. Nádrž je naplněná z 88 procent.

Potok opět na suchu

V Týništi nad Orlicí ve středu po dvou týdnech opět vyschl náhon Alba, který u Častolovic odbočuje z Bělé a teče do Dědiny v Třebechovicích pod Orebem. Avšak zatímco před 14 dny v korytě ještě pár centimetrů vody zůstalo, tentokrát byl náhon již zcela na suchu. Místy zůstaly jen tůně, v nichž se držela hejna ryb, další uhynuly na souši.

„Hlásili jsme to na městském úřadu a také na České inspekci životního prostředí. V Česticích bylo vody ještě relativně dost, takže to musel způsobit nějaký odběr,“ řekl v úterý hospodář týnišťských rybářů Jakub Samek.

Podobný názor mají i majitelé zahrádek podél vodního toku. Ti se domnívají, že mezi Česticemi a Týništěm někdo odebírá příliš mnoho vody. Přitom lidé by už několik týdnů vodu z náhonu nejspíš vůbec neměli čerpat. Odběratelé totiž mají v povolení k odběru vody jasně stanoveny podmínky, za kterých ji mohou využívat. Jde hlavně o zůstatkové průtoky.

„Tam většinou stojí, že v době, kdy se stavy dostanou na nízké hodnoty, se odběr vody realizovat nemá,“ upozornila Dita Kunertová z vodoprávního úřadu v Rychnově nad Kněžnou.

Povolení musí mít každý, kdo k odběru vody používá čerpadlo nebo jiné technické zařízení. Netýká se zahrádkářů, jež vodu nabírají do konví. I ti už však nyní mají utrum. Vodoprávní úřad v Kostelci nad Orlicí totiž ve čtvrtek zakázal odběr vody ze všech vodních toků, náhonů, melioračních zařízení a vodních nádrží ve svém obvodu, do něhož spadá 34 obcí. Voda se nesmí využívat pro výrobu, zálivku zahrad, trávníků, hřišť, mytí aut, napouštění nádrží a bazénů.

V srpnu se voda nedoplní

Stejné nařízení vydal již o den dříve také vodoprávní úřad v Rychnově nad Kněžnou. Ten zakázal odběr vody z Kněžné, jejích přítoků Javornického, Lukavického a Jahodovského potoka a také z Bělé a Dlouhé Strouhy.

V odůvodnění se odvolává na výhled Českého hydrometeorologického ústavu, podle něhož budou teploty v srpnu nadprůměrné a naopak množství srážek bude průměrné až slabě podprůměrné, pršet má navíc jen lokálně a srážkový deficit se proto nezlepší.

„Současná meteorologická předpověď je nepříznivá, navíc je předpoklad dalšího poklesu průtoků. Dochází k vážnému ohrožení vodních a na vodu vázaných ekosystémů,“ zdůvodnil rychnovský úřad zákaz odběru vody a zároveň vyzval drobné odběratele, aby pro letošní sezonu odstranili z koryt vodních toků odběrná zařízení.

Kvůli suchu platilo omezení na řece Bělé už v minulých týdnech. Vodoprávní úřad v Rychnově se dohodl s hlavními odběrateli, aby vodu nečerpali ve stejných hodinách.

„Projednávali jsme časový harmonogram odběru povrchových vod, aby byl průtok zatížený rovnoměrně. Na Bělé máme nejvíce větších odběratelů. Je tam třeba automobilka, Wotan Forest nebo zemědělci,“ vysvětlila Dita Kunertová. 

Zatímco loni k podobným opatřením musel úřad sáhnout až v září, letos platila už od začátku července. Pokud chtějí významní odběratelé čerpat vodu i nyní, musejí si požádat o výjimku. Omezení platí od 24. července také na řece Zdobnici. Lidé nemohou několik týdnů odebírat vodu i z Tiché Orlice v okolí Lanškrouna.

Na Náchodsku je zatím situace dobrá

Na Rychnovsku už zákaz odběru vody nevydal jen vodoprávní úřad v Dobrušce. V ostatních částech kraje zatím úřady podobná opatření nevydaly. Lze však očekávat, že v nejbližší době budou na sucho reagovat. „Již jsme v městském rozhlasu upozornili občany, aby s vodou nakládali hospodárně,“ potvrdil místostarosta Nového Bydžova na Hradecku Bohumil Orel.

„Situaci monitorujeme, ale zatím jsme žádné opatření nepřijali,“ řekla mluvčí náchodské radnice Nina Adlof, podle níž se problém netýká pitné vody z vodovodu. Náchod je napojený na zdroje z Police nad Metují, kde je vody zatím dostatek.

Vodohospodáři nyní evidují stavy sucha na více než polovině měřicích stanic v regionu. Sledují také hladiny podzemních vod, i tam došlo v posledních týdnech ke zhoršení situace. Snížené hladiny jsou u 96 procent mělkých vrtů, 63 procent vrtů je dokonce mimořádně podnormálních.

„Příslušné vodoprávní úřady informujeme o stavu a případně jim navrhujeme opatření, jako je omezení odběru povrchových vod. Kromě toho s nimi také někdy provádíme kontrolní měření zůstatkových průtoků. Nejčastěji je to pod malými vodními elektrárnami,“ sdělil Tomáš Kacálek z vodohospodářského dispečinku Povodí Labe.

Kvůli suchu vodohospodáři v poslední zprávě doporučili vodoprávním úřadům, aby zvážily zákaz odběru povrchových vod pro mytí aut, zalévání hřišť, trávníků nebo napouštění bazénů. Lze tak očekávat, že omezení vydají i další úřady v regionu.