Rybářství posekalo rákosí i s hnízdy a mláďaty ptáků, firmě hrozí pokuta

  14:06
Ochránce přírody a ornitology šokoval případ z chráněné lokality na Pařezném rybníce na Žďársku. Rybáři z Pohořelic na Brněnsku tam posekali rákosí, při čemž údajně zničili všechna hnízda s vejci vodních ptáků a usmrtili mláďata. Událostí se zabývá Česká inspekce životního prostředí.

Jediné hnízdo, které nebylo zcela zničeno při vysečení, bylo hnízdo motáka pochopa. Na hnízdě zůstala dvě nejmladší mláďata. Je velice pravděpodobné, že starší mláďata byla již v okolí hnízda a byla usmrcena při sečení porostů. Odhalené hnízdo se stává snadným terčem predátorů. | foto: Vojtěch Kodet

Sečení porostů si všiml předseda České společnosti ornitologické na Vysočině Vojtěch Kodet, když náhodou projížděl okolo. Pracovníky rybářství ihned oslovil a jako stráž přírody nařídil okamžité přerušení prací.

„Bohužel to již bylo ve fázi, kdy porosty byly posečené. Kolik mláďat a snůšek bylo zničeno, nelze přesně zjistit,“ vysvětluje Kodet, který zároveň působí v Agentuře ochrany přírody a krajiny.

Podle něho byla zničena všechna hnízda zde žijících vodních ptáků. O domov podle jeho slov přišly potápky malé, labutě velké, populace poláka velkého, lysky černé i potápky roháče.

„Jediné hnízdo, které nebylo zničeno vysečením, bylo hnízdo ohroženého dravce motáka pochopa se dvěma mláďaty. Je ale pravděpodobné, že starší mláďata byla skrytá v porostech kolem hnízda a byla usmrcena při sečení,“ uvedl Kodet.

Případem se na jeho popud zabývá Česká inspekce životního prostředí. „Naši inspektoři byli na místě a zjistili jednání směřující k porušení zákona o ochraně přírody a krajiny,“ uvedl ředitel havlíčkobrodského inspektorátu Jan Panský.

Jak dodal, věc skončí v přestupkovém řízení. Viníkovi hrozí pokuta, kterou Panský nechtěl prozatím specifikovat. „Je tam porušení více paragrafů, navíc se jedná o chráněnou oblast,“ podotkl.

Lokalita kolem Pařezného rybníka je přírodní památkou. Navíc byla vyhlášena evropsky významnou lokalitou. Dle mínění České společnosti ornitologické byli na tyto skutečnosti rybáři upozorněni a bylo jim zdůrazněno, že každý zásah do přírody v této lokalitě musí předem ohlásit.

Rybáři chybu přiznávají

Na rybníce prvním rokem hospodaří akciová společnost Rybníkářství Pohořelice. Ta si ho od vlastníka pronajala, stejně jako to udělala u několika dalších vodních ploch v okolí. Svou chybu firma přiznala.

„Ano, došlo k této situaci. Bohužel jsme v tuto chvíli neměli informaci, že pro rybník existuje nějaké omezení. Nebyl to v žádném případě záměr, ale nedopatření,“ řekl ČTK ředitel společnosti Roman Osička.

Společnost práce kolem všech pronajatých vodních ploch poblíž Rudolce zastavila. „Teď si prověřujeme všechny rybníky, které máme od letošního roku v pronájmu, zda tam nejsou ještě další omezení, abychom se už do takových problémů nedostali,“ dodal ředitel rybářství.

S obdobným případem se podle Vojtěcha Kodeta ornitologové dosud nesetkali. „Stačilo pár týdnů počkat do doby, než budou mláďata vyvedená z hnízda. Posekat rákosiny nyní nebylo nutné,“ poznamenal ochránce přírody.