Rybník ve Vrchlabí má potíže s kvalitou vody, motolice vystřídaly sinice

  10:00
Po koupání v rybníku Kačák ve Vrchlabí už lidem nehrozí kožní onemocnění cerkáriová dermatitida. Potvrdily to poslední analýzy. Paradoxně za to mohou množící se sinice. Lidé by se proto měli po koupání v tomto rybníce osprchovat. Radnice, která ho revitalizovala, chce oba problémy vybalancovat.

Nepříjemná vyrážka způsobená larvami motolic lidem koupajícím se v rybníku Kačák nehrozí. Alespoň prozatím. Poslední analýza vzorků vodních plžů přítomnost cerkárií, které ve Vrchlabí zkazily loňskou koupací sezonu, neprokázala.

Rybník v rekreační zóně Vejsplachy má však nový problém. Krajští hygienici tu na začátku prázdnin zpozorovali zhoršenou kvalitu vody způsobenou sinicemi. Ve většině přírodních nádrží ve východních Čechách je přitom v současnosti voda ke koupání vhodná.

Cerkáriovou dermatitidu způsobují na vodních plžích vyrůstající larvy motolic, které přenáší ptáci. Někdy larvy napadají také člověka, onemocnění se nejčastěji projevuje nepříjemnou vyrážkou. Kromě svědění může u citlivějších jedinců vyvolat také nespavost, horečky nebo zduření lymfatických uzlin.

Z výsledků poslední analýzy, kterou na konci června provedli odborníci z hradecké pobočky Zdravotního ústavu Ústí nad Labem, museli mít všichni návštěvníci Vejsplach radost.

„V plžích nebyly nalezeny cerkárie, které mohou být původcem cerkáriové dermatitidy,“ konstatoval ve výsledné zprávě vedoucí hradeckého pracoviště Ivo Šrámek.

Dobrým signálem také je, že experti v rybníku našli jen velmi malé množství vodních plžů. Parazitologické vyšetření podstoupilo devět drobných jedinců o velikosti tři až osm milimetrů.

Fotogalerie

Po loňském odbahnění a vyčištění rybníka byla voda takřka křišťálově čistá, v kombinaci s nadprůměrnými teplotami však svědčila plžům. Jejich vymizení napomohly sinice, které však pro koupání představují další problém.

Vyšší výskyt sinic a chlorofylu zaznamenali krajští hygienici při rozboru vzorků odebraných zkraje července.

„Je tu mírně zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci, u některých vnímavých jedinců by se již mohly vyskytnout zdravotní potíže. Doporučujeme, aby se lidé po koupání osprchovali,“ sděluje Veronika Krejčí, mluvčí krajské hygienické stanice.

Před Vrchlabím tak nyní stojí úkol najít takovou rovnováhu, aby se v rybníku dalo koupat bez rizika zdravotních potíží.

„Cerkárie potřebují čistou vodu a hodně světla. Tím, že se tvoří sinice, došlo ke zhoršení průzračnosti vody, která je však kvůli tomu méně atraktivní pro koupání. Bude to běh na dlouhou trať, musíme to správně vybalancovat,“ uvádí vrchlabský místostarosta Alfred Plašil (Volba pro město).

Odborníci letos kvůli cerkáriím odeberou vzorky ještě dvakrát, aby si ověřili, že larvy motolic z rybníka zmizely definitivně. Na ústupu cerkárií mají svůj podíl také štiky a zhruba sto kusů ostroretky stěhovavé, které město loni vysadilo.

Štiky požírají zavlečené druhy ryb, ostroretky se zase starají o likvidaci vodních řas na kamenech, jimiž se krmí plži. Další dravce plánuje město do přírodního koupaliště vypustit na podzim.

„Štik jsme vysadili málo, protože nebyly k sehnání. Budeme jich potřebovat více. Problém je v tom, že se v rybníku množí drobné ryby,“ poznamenává místostarosta.

V Dolcích jdou na sinice ultrazvukem, je to inspirace

V boji se sinicemi se Vrchlabí inspiruje v nedalekých Dolcích u Trutnova. Zdejší přírodní koupaliště mělo s bakteriemi v minulých letech značné problémy. Letos testuje ultrazvukové zařízení, do nádrže ponořené sonary vysílající ultrazvuk jsou v hubení sinic zatím, zdá se, úspěšné.

„Vypadá to, že technologie přináší výsledek a voda je skutečně lepší než loni. Nechci to ale zakřiknout, stále máme teprve začátek prázdnin a loni se voda zkazila až na konci července,“ poznamenává vedoucí areálu v Dolcích Renata Portlová.

Vrchlabské technické služby zatím alespoň jednou týdně likvidují zeleň u břehů a v místech, kde se lidé koupou.

„Pokud by se ultrazvukové zařízení opravdu osvědčilo, mohl by to být způsob, jak zlepšit kvalitu vody také ve Vrchlabí,“ myslí si Alfred Plašil.

Koupaliště i rybníky v kraji se zatím se sinicemi nepotýkají

Ve většině přírodních nádrží v Královéhradeckém kraji je podle posledních rozborů voda ke koupání vhodná. Problémy se sinicemi nemá Stříbrný rybník v Malšově Lhotě, Wakepark Plačice, přírodní koupaliště Dachova u Hořic, Sejfy v Mladých Bukách, ani ve Včelném na Rychnovsku či v Teplicích nad Metují.

„U koupališť ve volné přírodě, nádrží a koupacích oblastí nelze vyloučit změnu v jakosti vody v důsledku přívalových srážek a možných splachů z okolí,“ upozorňuje Veronika Krejčí. Vyhovující je voda také na všech umělých plovárnách ve východních Čechách.

Vrchlabí dokončilo revitalizaci Kačáku za deset milionů korun v rekreační zóně na okraji města loni v červnu.  Město investovalo nejen do rekonstrukce hráze a odbahnění nádrže, ale také do drobných staveb. V areálu vzniklo skákadlo pro plavce, převlékárny, dřevěné molo přes lužní les nebo rybářský domek na kůlech.

Loňskou koupací sezonu však poznamenaly larvy motolic, které se na jaře ve vodě objevily a u některých lidí způsobovaly cerkáriovou dermatitidu.

Vrchlabští sportovci čerpají z rybníka vodu na zavlažování nedalekého fotbalového stadionu a v zimě pro výrobu umělého sněhu pro běžecké tratě. V blízkosti nádrže město plánuje stavbu krytého bazénu se saunovým světem, definitivně by o projektu za více než sto milionů korun zastupitelé měli rozhodnout v září.

Radnice už má hotovou projektovou dokumentaci a žádá o stavební povolení. Příští rok na jaře by chtěla začít stavět.

Loni se objevily kolem rybníku cedule varující před vyrážkou z cerkárií:

19. srpna 2018