Na rybářské výstavě si zájemci na trenažéru zastřílejí na kormorány

  11:58
Vyzkoušet si rybolovnou techniku s mistryní světa Kateřinou Markovou, zastřílet si na trenažeru na kormorány či si prohlédnout speciální výzkumnou loď vědců Thor Heyerdahl. To jsou některá z lákadel třídenní Jihočeské rybářské výstavy, která začne v pátek na českobudějovickém výstavišti.

Na výstavě bude k vidění i speciální výzkumná loď vědců Thor Heyerdahl. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Samostatná prezentace rybářství na výstavišti léta chyběla. Když vloni připravili pořadatelé na zkoušku Jihočeský rybářský den, zájem veřejnosti je překvapil.

„Přijelo 25 vystavovatelů a přišly tři tisíce návštěvníků. Letos jsme na jejich přání nachystali třídenní akci, aby si mohli příchozí vybrat z více dní a vystavovatelům se vyplatilo přivézt víc věcí, včetně třeba lodí,“ uvedla obchodní ředitelka výstaviště Eva Jílková.

Návštěvníkům se nyní představí 40 vystavovatelů, kteří obsadí celý pavilon T1, před ním si mohou lidé koupit živé ryby. Příchozí mezi stánky najdou zastoupení všech rybolovných technik, nabídku rybářského oblečení a vybavení do přírody, ukázky sonarů, nástrah a návnad. Ale také krmení, pruty, kajaky a čluny včetně novinek.

„Představí se tu i obě jihočeské střední rybářské školy, z Vodňan i Třeboně plus Fakulta rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity. Vědecké instituce bude zastupovat především Hydrobiologický ústav Biologického centra Akademie věd ČR,“ upřesnila Jílková.

Chybět nebude ani velká expozice Českého rybářského svazu a také historie rybářství. Příchozí uvidí například dobové sítě, plováky a vrhačky zapůjčené z Muzea lesnictví, myslivosti a rybářství z hlubockého Zámku Ohrada a další historické exponáty z třeboňské školy.

Vědci představí svou speciální výzkumnou loď Thor Heyerdahl, která jim umožňuje mapovat život sladkovodních ryb metodami, jaké se používají na moři. Loď je dlouhá téměř jedenáct metrů a široká skoro tři metry, má motor s výkonem 200 koní.

Návštěvníci se mohou těšit i na gastrozónu s rybími specialitami. Najdou tu ochutnávky jídel ze sladkovodních ryb, klasické kapří hranolky, rybí polévku, karbanátky či pikador s párkem vyrobeným z masa sumečků a další studené i teplé pokrmy z ryb.

Po celé tři dny je připravený odborný doprovodný program, kdy se na pódiu vystřídají významné osobnosti rybářského světa. Své umění v rybolovné technice předvede mistryně světa Kateřina Marková z Písku, svou novou knihu představí legenda českého muškaření Vít Misar.

Jihočeská rybářská výstava začne v pátek v poledne, v sobotu a v neděli od 9 ráno. V pátek a v sobotu trvá do 18 hodin, v neděli skončí v 16 hodin. Základní vstupné je 80, dětský lístek stojí 50 korun. Rodinná vstupenka vyjde na 200 korun, třídenní pro dospělého 160, pro dítě 100 korun.