Plzeň oslavila 30 let svobody, z někdejšího sídla KSČ zmizela rudá hvězda

  9:30
Plzeň žila v neděli oslavami třiceti let od začátku sametové revoluce. Symbolickou tečkou za dobou vlády jedné strany bylo sundání rudé hvězdy ze střechy bývalého krajského sídla KV KSČ na Americké třídě.

Vyvrcholením oslav v krajské metropoli bylo sundání plechové rudé hvězdy, která téměř třicet let ležela na střeše budovy KV KSČ u kruhového objezdu na Americké třídě.

Společně s umělci ji ze střechy spouštěli i hasiči, protože po dokončení v roce 1939 budova původně sloužila hasičské pojišťovně.

„Autor návrhu hvězdy zemřel loni 29. července. Jeho hvězda padá dnes, o 440 dnů později. Konečně!“ zaznělo v komponovaném pořadu, který sledovalo na tři a půl tisíce lidí. Při spouštění byl ve hvězdě zapálený oheň. Do zapomnění ji odvezla stará Praga V3S.

Nedělní Plzeň ovládla akce s názvem Cesta svobody, která přinesla například vzpomínání pamětníků i setkání u Lavičky Václava Havla v Šafaříkových sadech v samém centru města.

Na život před listopadovými událostmi v roce 1989 i na samotnou sametovou revoluci vzpomínali bývalí studenti, disidenti i politici z počátku 90. let s těmi současnými.

Oslavy 30. výročí sametové revoluce v Plzni

Na náměstí Republiky vzpomínala herečka Jana Kubátová na zvláštní atmosféru premiéry Černé komedie z 18. listopadu 1989 v plzeňském divadle.

„V divadle bylo velikánské vzrušení, protože v zákulisí byla dívka, která se 17. listopadu zúčastnila demonstrace v Praze. Byla potlučená, plakala, emotivně vyprávěla, co zažila. Po vzrušené dvouhodinové debatě se vedení činohry rozhodlo, že nemůžeme z premiéry poslat lidi domů, ale že se před představením přečte prohlášení, které dívka přivezla z Prahy. Přečetl je Pavel Pavlovský, který měl největší odvahu, charisma a koule, aby to udělal,“ popsala herečka.

Přemysl Kubišta i v neděli, stejně jako při demonstracích před třiceti roky, z improvizovaného pódia na náměstí zpíval píseň Jednou budem dál.

V symbolickém čase 17.11 se v celé České republice rozezněly zvony, podle Markéty Čekanové ze společnosti Post Bellum se v Plzeňském kraji zapojilo 105 měst a obcí. Ve stejné době se budova Západočeského muzea v Plzni oděla do světelné trikolory a centrem města zněla Modlitba pro Martu.

Nejméně 1 500 lidí se sešlo na náměstí Republiky na demonstraci, kterou pořádal Milion chvilek pro demokracii a další subjekty. Řečníci hovořili o ekologii i nedostatku vody kvůli velkým lánům. „Myslíte si, že je možné udělat velkou změnu, když je premiérem velkoagrárník?“ zazněla jedna z otázek.

K mikrofonu přistoupil i chartista Heřman Chromý. „Paradoxně oslavy třiceti let od Listopadu probíhají za situace, kdy premiér Andrej Babiš byl nejen členem KSČ, a prezident Miloš Zeman se stal posedlou korouhvičkou vlastní moci. Moci, se kterou prezident Zeman přisluhuje zájmům komunistické čínské republiky a zájmům bývalého ‚kágebisty‘ Putina a nedemokratického režimu panujícího v ruské federaci už téměř dvacet let,“ uvedl Chromý.

Autor: