Rubikova kostka si drží svou slávu

  9:31
Spolu s Ježkem v kleci stále patří mezi nejprodávanější hlavolamy. Řeč je o Rubikově kostce. V jejím správném složení na čas se dokonce soutěží. V pátek přímo v Praze začalo třídenní mistrovství Evropy.

Rubikova kostka se v rukou mistrů mění v barevné čáry. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Šampionátu se mohou zúčastnit jen ti, kteří dokáží hlavolam složit pod tři minuty. Na prvních příčkách pak jde už dokonce jen o vteřiny. „Když máte dostatečně ohebné prsty a začnete skládání trénovat v deseti letech, každý den cvičíte osm hodin, abyste si zapamatovali ty algoritmy, tak někdy ve čtrnácti, patnácti letech to umíte. Chce to tedy zhruba čtyři roky tréninku a pak třeba budete mistrem světa, což současný rekord je 4,90 sekundy,“ řekl Rádiu Impuls odborník na hlavolamy a spoluorganizátor šampionátu Jaroslav Flejberk.

Světového rekordu dosáhl nedávno Američanovi Lucasi Etterovi. Ten na evropské mistrovství dorazil jako host také. Na šampionátu se hraje v 18 disciplínách. Rubikovy kostky mají různý počet řad a sloupců, podle toho jsou buď jednodušší nebo obtížnější. Soutěží se také ve skládání jednou rukou, nohama nebo poslepu. Během tří dnů tam měří síly 525 hráčů.

Rubikova kostka je maďarský vynález stvořený profesorem architektury Ernő Rubikem v roce 1974. Tehdy ji ještě nazývali jako „Magic cube“. Svůj současný název nese až od roku 1980. Prodavač hlavolamů Daniel prozrazuje, že od té doby se na trhu objevily i vylepšené verze kostky. „Objevila se spousta variant, například jednodušší verze 2x2 nebo 2x4, ale také složitější varianty 4x4x4 nebo dokonce jsme mívali i 5x5x5, což už byla opravdu velká výzva.“

Poslechněte si reportáž Tomáše Kabáta níže: