ŘSD už ví, kdo by měl dostavět zbývající úsek obchvatu Třince

  9:54
Italové, nebo Češi? Ředitelství silnic a dálnic už ví, kdo by měl stavět zbývající úsek obchvatu Třince, mezi Třanovicemi a Nebory. Ten se sice měl stavět už dávno, kvůli problémům s majiteli pozemků se už jednou vybraný stavitel vzdal svého práva stavět a ŘSD muselo začít další výběrové řízení.

ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Do toho se přihlásila italská společnost Rizzani de Eccher s nabídkou 1,47 miliardy korun, sdružení firem Eurovia a Strabag je ochotna stavět za 2,14 miliardy korun, Metrostav pak za 2,48 miliardy.

Nabídka italské firmy je podobná nabídce vítěze prvního pokusu čtyřproudou silnici dostavět. Tehdy sdružení firem Silnice Group a Váhostav nabídlo 1,468 miliardy korun. Kvůli sporu s majitelem jednoho z pozemků se ale zahájení stavby vleklo a když se vše urovnalo, vítěz výběrového řízení už za slíbené peníze stavět nechtěl.

Situace na stavebním trhu se totiž mezitím změnila. Zatímco v době podávání nabídek bylo podobných zakázek málo a firmy se předháněly ve snižování cen, v době, kdy se mělo skutečně začít stavět, už bylo vše jinak. Práce bylo více, ceny tak logicky stouply.

Obdobná situace trvá i nyní, to může být jedním z důvodů, proč je mezi jednotlivými nabídkami takový rozdíl. Další důvod může spočívat ve snaze italské firmy proniknout na český trh stůj co stůj. Zda tomu tak bude, ale zatím není jasné.

Komise už vybrala, účastníkům rozešle oznámení

„Jednání hodnoticí komise proběhlo ve čtvrtek, účastníkům bude zasláno oznámení o výběru nejvhodnější nabídky. Konkrétní jméno proto zatím nemůžeme zveřejnit,“ řekla mluvčí ŘSD Nina Ledvinová. „Předpokládáme, že smlouva se zhotovitelem, pokud nenastanou další procesní komplikace, bude uzavřena nejpozději ve třetím kvartálu letošního roku. Termín zprovoznění je 32 měsíců od data zahájení prací.“

Za stavbu 5,4 kilometru dlouhého úseku plánovalo ŘSD původně zaplatit až 1,97 miliardy korun. Zahájení stavby i nadále ohrožuje spor s jedním, tentokrát jiným majitelem pozemků.

„Věřím, že se začne stavět co nejdříve. Jen co bude znám stavebník, pojedu na ministerstvo dopravy, kde budu tlačit, aby se vše vyřešilo,“ řekla třinecká primátorka Věra Palkovská.