Za pašování léků v podestýlce dostal muž 11 let a pětimilionovou pokutu

  16:28
Jedenáct let ve vězení a pětimilionový peněžitý trest dostal od soudu Martin Šťastný, který byl podle obžaloby motorem skupiny pašující ve velkém léky na výrobu pervitinu z Polska. Kromě něj si verdikt vyslechlo dalších devět obžalovaných.

Nejvyšší trest vyměřil soud Martinu Šťastnému (na snímku vpravo). | foto: Petr Ježek, MF DNES

Rozsudek vyhlášený u Krajského soudu v Plzni není pravomocný, někteří z deseti obžalovaných se odvolali hned v soudní síni.

Hrozilo jim maximálně dvanáct let vězení. Policisté šest mužů a čtyři ženy pozatýkali na jaře 2015 v Plzeňském a Karlovarském kraji.

Muži zákona šli najisto. Měli zdokumentované, že od podzimu 2014 do jara následujícího roku parta do Čech propašovala téměř sto kilogramů tablet léku Cirrus, který byl na rozdíl od České republiky v Polsku volně prodejný. Tablety převážely ukryté v pytlích s kočičím stelivem.

Podle státního zástupce Jakuba Kubiase byl hlavní postavou v této kauze Martin Šťastný. V době, kdy ho policisté zatýkali, byl v podmínce. Teď si má jedenáctiletý trest odpykat ve věznici se zvýšenou ostrahou.

„Byl mu vyměřen ještě peněžitý trest pěti set denních sazeb při výměře jedné denní sazby 10 tisíc korun, tedy pět milionů korun. Pro případ, že peněžitý trest nebude ve stanovené lhůtě vykonán, je stanoven náhradní trest odnětí svobody v délce jednoho roku,“ potvrdil mluvčí soudu David Ungr.

Šťastného partnerka vyvázla jako jediná s podmíněným trestem. Zbývajícím osmi obžalovaným soudci vyměřili nepodmíněné tresty od tři do devíti let vězení.

Když jel Šťastný do Polska, většinou jej doprovázela některá ze souzených žen. To byl případ Romany Koucké, kterou soudci poslali do vězení na osm let.

Koucká při výslechu na policii uvedla, že Šťastného poznala před mnoha lety jako číšníka. Když na přelomu let 2014 a 2015 byla bez práce, opakovaně s ním jezdila do Polska.

Léky ukrývali v pytlích s kočičím stelivem

„Jezdili jsme do Wroclawi. Martin šel pro léky, já zpočátku čekala v autě. Do velké tašky se vešly dvě krabice léků,“ popisovala žena. V každé krabici bylo 168 krabiček, v každé z nich čtrnáct tabletek. „Když se dařilo, koupili jsme i deset krabic,“ vypověděla Koucká.

Jakmile naložili krabice s léky do auta, zamířili do některého z penzionů. Tam jim začala teprve pořádná šichta. Nejprve museli všechna platíčka vyndat z krabiček, pak část léků vyloupali do sáčků. Zbytek ponechali.

Léky pak dvojice podle spisu nastrkala do pytlů s kočičím stelivem, které nakoupili v polských obchoďácích. Tímto způsobem pak podle Koucké provezli léky obsahující pseudoefedrin do Čech.

Ze sto kilogramů mohli vařiči vyrobit až 18 kilogramů drogy

Před soudem žena uvedla, že za jednu třídenní cestu do Polska pro léky dostávala asi deset tisíc korun.

„Nevěděla jsem, k čemu léky byly, co se s nimi pak dělo,“ tvrdí Koucká. Přiznala, že se svým bývalým partnerem si pervitin kupovali, ale pro svoji potřebu.

Ze sto kilogramů léků mohli vařiči vyrobit až 18 kilogramů drogy. Členem téhle party byl i takzvaný vařič drogy, který měl veškeré vybavení v chatě na Karlovarsku.

Protože někteří odsouzení se hned v soudní síni odvolalli, případ bude dál řešit Vrchní soud v Praze.

Zásah policistů proti výrobcům a distributorům drog (2. června 2015)

2. června 2015

Autor: