Chceme naučnou stezku pro děti a psí hřiště, řekli ve volbě Orlovští

  9:34
Jedno opravené a jedno nové dětské hřiště, naučná stezka či vyhrazený prostor pro psy. Čtyři projekty, které zvítězily v hlasování obyvatel Orlové na Karvinsku, podpoří tamní radnice z takzvaného participativního rozpočtu. S ním vyrukovala letos poprvé.

ilustrační snímek | foto: Marek Podhora, MAFRA

Obyvatelé města dostali na své nápady k dispozici z městské kasy jeden milion korun.

„Orlovští podali čtrnáct návrhů. Z nich po posouzení možnosti uskutečnění postoupilo jedenáct projektů. Ve finále pak lidé hlasovali prostřednictvím webu, sociálních sítí a hlasovacích lístků o vítězné čtyřce,“ vysvětlila mluvčí města Nataša Cibulková.

U lidí neuspěl například skateareál, pumptracková dráha nebo solární lavička. Nejvíce hlasů naopak dostala naučná stezka pro děti. 

„Bude zaměřena především na předškolní a mladší školní děti, kterým se budeme snažit přiblížit život v lese. A to nejen informačními panely, ale i dřevěným pexesem či vyhrazeným místem pro skoky do dálky odpovídající vzdálenostem, které zvládnou různá zvířata,“ popsala vítězný projekt jeho autorka Helena Ulbrichová. Ta počítá se čtvrtmilionovými náklady.

Dostatečnou podporu obyvatel dostal i projekt psího hřiště. S vybudováním areálu za jedním z obchodních center přišla Jana Mravcová. 

„Ve městě není povolený volný pohyb psů a jsem přesvědčena o tom, že takové oplocené hřiště v blízkosti sídliště by určitě potěšilo naše chovatele. K tomu si představuji i několik agility prvků a lavičku,“ přiblížila svou vizi.

O vítězných projektech rozhodla necelá tisícovka obyvatel. „Těší nás, že lidé v tak hojném počtu hlasovali o jednotlivých návrzích,“ podotkl starosta Orlové Miroslav Chlubna. Na radnici teď je, aby vítězům hlasování pomohla jejich plány uskutečnit.

Autor: