Rožnov bojuje proti přemnoženému jmelí

  0:17
Vyřezáním trsů jmelí, v případě silnějšího napadení odstraněním celých větví bojuje město Rožnov proti tomuto přemnoženému poloparazitickému keříku. Jmelí u nás napadá hlavně lípy, javory a dokonce i ovocné stromy.

O Vánocích ho najdete v téměř v každé domácnosti v Česku. Už od pradávna mu lidé přisuzovali magickou moc. Působí snad na všechno. Jmelí bílé, tradiční symbol vánoc. Standovi Stavárkovi je 26 let. Jmelaří od svých patnácti. Sice se vyučil kuchařem, číšníkem, ale uhranul ho obchod. Asi za to může babička, která ho od dětství brávala na trhy a vštěpovala mu, jak se postarat sám o sebe. Setkáte-li se na nějakém předvánočním stánku se jmelím, je dost pravděpodobné, že prošlo jeho rukama. | foto:  Petr Topič, MAFRA

V celé lokalitě Rožnova se vyskytuje poloparazitický keřík odborně nazvaný Jmelí bílé (Viscum album). Město proti němu bojuje vyřezáním trsů jmelí nebo v případě silnějšího napadení odstraněním celých větví.

„Jmelí napadá hlavně lípy, javory, dokonce i ovocné stromy. Jednou z variant, jak proti jmelí bojovat, je metoda postřiku. Tu jsme ale v Rožnově prozatím nezkoušeli.

Pokud by se například dle zkušeností z okolních měst postřiky osvědčily, je možné je také u nás aplikovat hlavně u nových výsadeb, kde se jmelí také již vyskytuje. Doposud tento problém řešíme vyřezáváním trsů. Obecně je ale nutné zajistit dobrou perspektivu stromů,“ uvedl městský zahradník Oldřich Filip s tím, že boj proti jmelí je velmi těžký, protože k jeho šíření dochází pomocí semen, které roznášejí některé druhy ptáků, a tak se po nějaké době objevuje i na již ošetřených stromech znovu.