Jarní deště vzkřísily komáry, hrozí rozšíření západonilské horečky

  6:34
Jarní deště a mírné rozlivy řek zaplavily lesní tůně. V nich se teď mají čile k světu statisíce larev, z nichž se v polovině června vylíhnou komáři. Lidem budou ztrpčovat život po několikaleté pauze, kdy se kvůli suchu takřka nelíhli. Odborníci se tak obávají šíření západonilské horečky.

Přenašečem viru západonilské horečky je komár pisklavý. Ohnisko nemoci je na jižní Moravě, kde loni na nákazu zemřela žena.

Podle předního českého odborníka na komáry Oldřicha Šebesty přitom virus do loňského roku cirkuloval pouze v přírodních ohniscích kolem rybníků.

„Pokud někdo nevstoupil přímo do něj, nebyl ohrožený. Virus se však již dostává mimo tato přírodní ohniska do zástavby,“ potvrdil.

Největší riziko nákazy podle něj bude v srpnu či v září, až se virus pomnoží a komáři se začnou stahovat více k obydlím. A i samotný komár je agresivnější až s postupem času.

„Zpočátku napadá převážně ptáky. Na sklonku léta a na podzim se však jeho samičky začínají ve zvýšené míře objevovat v blízkosti lidských obydlí, kde hledají vhodné místo na přezimování. Často pak zalétá i do bytů. A právě v tomto období, zvláště v teplejších oblastech, mohou sát i na lidech,“ přiblížil Šebesta, jakým způsobem k přenosu viru dochází.

Riziko nákazy nechce podceňovat. „Loni jsem žádné riziko přenosu viru nevnímal. Věděli jsme sice, že tu západonilská horečka je, věděli jsme, že potenciálně hrozí, ale že to vypukne tak rychle, to jsme rozhodně nečekali vzhledem k tomu, jak suchý byl rok. Takže bych byl opatrný a rozhodně bych si dával pozor,“ poznamenal.

Pár dní dešťů může odstartovat komáří kalamitu

V půlce června, kdy se komáři rozlétnou z „domovských“ tůní, by mělo být jejich rozšíření spíš lokálního rázu. Situace se ale může rychle změnit. Stačí několikadenní vydatné deště nebo silné bouře a komáří kalamita propukne během několika dnů v plné síle.

Už nyní je jisté, že komáři se objeví například na okraji Hodonína, kde jsou zaplavené tůně blízko sídliště. Šebesta už radnici upozornil na to, že bude pravděpodobně nutný postřik.

Hodonínská radnice s ním zatím vyčkává. „Situaci průběžně sledujeme, především v okolí přístaviště a kolem řeky Moravy,“ uvedl mluvčí radnice Josef Horníček.

Vysoký výskyt larev je i v Kančí oboře u turisticky oblíbené Lednice nebo v lužních lesích u Lanžhota a Tvrdonic, které hojně vyhledávají cyklisté. Tam je to způsobeno částečně i cíleným povodňováním. Povodí Moravy do lesů v oboře Soutok pravidelně vypouští vodu z novomlýnských nádrží i z řeky Moravy.

„Naše opatření povede k významnému posílení vodního režimu v oblasti a k omezení negativního vlivu několik let po sobě přetrvávajícího sucha,“ vysvětluje generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Celkově tak do obory dodali téměř 400 tisíc kubíků vody. I v ní se komáři líhnou.