Na Opavsku se otevřela unikátní rozhledna, připomíná dělostřeleckou tvrz

  17:58
Netypický vzhled i materiál zvolily Stěbořice na Opavsku pro rozhlednu na vršku U Šibenice. Vyhlídka nese podobu betonového bunkru pohraničního opevnění. Připomenout má dělostřeleckou tvrz, jež se na místě roku 1938 začala stavět, i celou linii pohraničních pevností a dění kolem nich. Otevřená je od pátku.

Nová rozhledna ve Stěbořicích. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„Měla tady stát tvrz Šibenice se soustavou podzemních chodeb a pěchotních a dělostřeleckých srubů. Chodby už byly vyražené, betonovat se ale nestihlo,“ řekl místostarosta Stěbořic Michal Komárek.

Situace v Evropě stavbu zastavila, podzemí je zasypané. Bezlesý vršek však lákal armádu i později, v 60. letech tam vznikl ženijní úkryt. Ode dneška se stane cílem turistů. 

Fotogalerie

Kromě dvanáct metrů vysoké železobetonové rozhledny, která nese název nedobudované tvrze Šibenice, tam najdou dětské hřiště ve vojenském stylu a nahlédnou i do někdejšího ženijního úkrytu.

„Infopanely uvnitř rozhledny zájemce seznámí s plánovanou tvrzí Šibenice, venkovní panely pak s celou linií opevnění i osobností Jana Kubiše,“ upřesnil Komárek. Kubiš, jeden z atentátníků na Heydricha, na Opavsku za své vojenské služby strávil poslední předválečný rok, hlídal výstavbu pohraničního opevnění a zažil i stahování jednotek po podpisu mnichovské dohody.

Z vyhlídky je vidět do širokého okolí. „Na Opavu a okolní obce i na Velký a Malý Roudný nebo Praděd v Jeseníkách. Za dobrých podmínek i Beskydy,“ uvedl starosta obce Roman Falhar.