Špatný nátěr na rozhledně zůstává, jindřichohradecká radnice hledá viníka

  14:24
Rozhledna na Rýdově kopci u Jindřichova Hradce je otevřená čtyři roky, ale na průběh její stavby a celkový technický stav se snáší kritika ze všech stran. Dostala nevhodný nátěr, což se projevilo jeho rychlým zešednutím. O problému ví vedení města přes dva a půl roku, dodnes se nenašel viník, který za volbu nátěru mohl.

Už po roce se objevily první problémy s nezvykle rychlým šednutím původního nátěru. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Nyní by měl kontrolní výbor města zjišťovat, jestli nevznikl problém už při samotném zadání veřejné zakázky na stavbu rozhledny poblíž Děbolína.

„Je tam hned několik problémů, které jsme probírali už na lednovém jednání zastupitelstva. Tehdy měla být schválená smlouva o narovnání, k čemuž nakonec nedošlo. Zastupitelé tím řekli, že by měla za problémy zodpovídat firma, která rozhlednu stavěla,“ říká předsedkyně kontrolního výboru Milada Petrů (Hradec srdcem a rozumem). Výbor byl na posledním květnovém jednání k přezkoumání stavby pověřen drtivou většinou zastupitelů.

Šednutí původního nátěru se objevily po roce

Zastupitel Jaroslav Chalupský (Hradec srdcem a rozumem) má ale dojem, že by měl výbor k případu přistoupit z jiného úhlu než odborný posudek.

„Měl by být akční a měl by něco přinášet. Pokud se ale budou řešit pouze procesní věci, nebude mít pro nás žádný užitek,“ míní Chalupský, podle něhož výbor v minulém volebním období neplnil svou funkci i kvůli tomu, že se v posledních dvou letech jeho členové ani jednou nesešli.

Skeptický k roli výboru je zastupitel a člen výboru Milan Synek (ČSSD). „Tak trochu mi uniká smysl kontroly. Pokud se zabýváme procesní stránkou věci, tak mám pocit, že saháme do kompetencí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který je příslušný k tomu, aby kontroloval striktně regulované veřejné zakázky,“ tvrdí Synek.

Navíc má obavy i kvůli tomu, zda dokážou členové výboru spolehlivě posoudit všechna hlediska problému. „Nejsem si úplně jistý, jestli je kontrolní výbor dostatečně kvalifikovaný, aby mohl v tomto případě vše relevantně posoudit. A pokud zjistíme, že tam pochybení bylo, co s tím budeme dělat dál?“ ptá se s tím, že v případě pochybení se případ k ÚOHS nakonec stejně dostane.

Jisté je, že v dalších měsících zůstane rozhledna i nadále bez odpovídajícího nátěru. „Dokud bude případ stále u soudu, těžko nechá město rozhlednu opět natřít. Vedení počítalo s tím, že dohoda o narovnání projde a věc bude vyřešená. To se však nestalo,“ poukazuje Petrů na pokračující spor mezi projektantem, zhotovitelem a městem.

Rozhlednu s trojúhelníkovým půdorysem otevřeli v červenci 2015. Už po roce se objevily první problémy s nezvykle rychlým šednutím původního nátěru.

Vedení města jej chtělo reklamovat. To se ale nelíbilo zhotovitelské firmě STATUS s tím, že si město nechalo na věž dát jimi vybraný nátěr a nemá tedy nárok na reklamaci. Navíc byl nátěrový materiál podle rozboru zvolený nevhodně.

S tím ale nesouhlasí projektant rozhledny Miroslav Hájek, který jej vybíral. Podle něho zhotovitel použil dokonce jiný nátěr, než on sám navrhoval.

Na konci ledna se na jednání zastupitelstva dostal bod o dohodě o narovnání, při které mělo město opravu uhradit ze svého a zhotovitel se měl na novém nátěru podílet částkou 450 tisíc korun. To ale zastupitelé odmítli a případ se tak dostal až před soud, kde město žádá na zhotoviteli náhradu 2,5 milionu korun.

Rozhledna stojí na Rýdově kopci v nadmořské výšce 553 metrů.

Rozhledna stojí na Rýdově kopci v nadmořské výšce 553 metrů.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz