O titul Rozhledna roku se ucházejí i dvě vyhlídky z Děčínska a Lounska

  9:38
Hned dva své zástupce má sever Čech v anketě Rozhledna roku 2018, kterou už popáté pořádá Klub přátel rozhleden. Jde o vyhlídku na Pastevním vrchu v obci Růžová na Děčínsku a rozhlednu na vrchu Rubín poblíž Podbořan na Lounsku.

Vyhlídková věž na vrchu Rubín u Podbořan | foto: MAFRA

Do ankety jsou zařazeny pouze rozhledny, které vznikly v daném hlasovacím roce. Zatímco v letech 2016 a 2017 vyrostlo shodně šest nových rozhleden, loni jich bylo dokonce jedenáct. 

„Vedle Růžové a Rubínu třeba v Mutěnicích, Sosnové nebo u Vratislavic nad Nisou,“ řekl Jaroslav Fábera, předseda pořádajícího Klubu přátel rozhleden.

Lidé mohou hlas pro svého favorita posílat na e-mail: rozhlednaanketa@centrum.cz do 28. února. Podrobnosti najdou na webu kpr.kvalitne.cz.

Vítězná rozhledna se může těšit na diplom. „Zajímavé ceny si odnese i deset vylosovaných hlasujících, například dalekohled, funkční trika nebo knihu 365 rozhleden ČR,“ dodal Fábera.

Fotogalerie

Vyhlídka na Pastevním vrchu byla otevřena loni v dubnu a je zajímavá svým vzhledem. Tvarem totiž trochu připomíná návrh Národní knihovny v Praze od světově proslulého architekta Jana Kaplického

Vysoká je 6,2 metru a je z ní vidět na Pravčickou bránu, Milešovku, Sněžník, Sokolí vrch, ale i na saský Lilienstein či Grosser Winterberg. Věž je sice z betonu, ale ten časem nebude vidět – obroste ho pnoucí zeleň, a tak rozhledna lépe zapadne do krajiny.

Dřevěná vyhlídková věž oživila vrch Rubín loni v září. Tvoří ji 500 dubových klád, je vysoká 7,33 metru a do prvního patra vede třináct schodů. Kdo po nich vystoupá, tomu se naskytne jedinečný výhled na Doupovské a Krušné hory i České středohoří.