Slavná rozhledna Liberecká výšina má potíže. Může jít i do dražby

  16:32
Oblíbený cíl turistů v lesích nad Libercem - rozhledna a restaurace Liberecká výšina - má problém Její majitelé jsou zadlužení a Výšina může jít i do dražby. Po majiteli chtějí zpět evropskou dotaci 29 milionů korun.

Restaurace a rozhledna Liberecká výšina. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Když v únoru 2013 otevřelo Družstvo PLP Invest znovuzrozenou Libereckou výšinu, byla to velká sláva. Do kopců nad Lidovými sady zamířily stovky Liberečanů, aby si prohlédli opravený romantický hrádek z roku 1901, zavřený téměř 15 let. Pivo teklo proudem, nádvořím voněla zabijačka a v příkopu řinčely zbraně rytířů.

Dnes jsou majitelé v insolvenci, soud svolává věřitele a regionální rada pro evropské projekty chce zpátky dotaci 29 milionů korun, kterou na stavbu poslala.

„Už v lednu rozhodla Regionální rada Severovýchod o zřízení zástavního práva na pohledávku zhruba 29 milionů korun, což odpovídá výši doposud proplacené dotace,“ říká mluvčí rady Silvia Špryňarová.

„Reagovala tak na zjištění, že na majetek související s projektem byla zřízena nepovolená zástavní práva a exekuce. Následně podala návrh na zahájení insolvenčního řízení, které stále probíhá.“

Kontrola za kontrolou

Oprava roky chátrající stavby přišla celkem na 63 milionů korun, 38 z nich slíbila Evropská unie. Majitelé vrátili vyhlídce historický ráz, zpevnili a osvětlili pětadvacet metrů vysokou věž, obnovili restauraci, sklepy, umělý vodní příkop i most a přidali wellness a malý hotel s ubytováním.

Zdálo se, že dominanta postavená mecenášem a sběratelem Heinrichem Liebiegem jen pokvete.

„Potíže nastaly při dovyúčtování stavby,“ říká Martin Palouš, bývalý družstevník a stále ještě ručitel za úvěr na koupi Výšiny.

„Začaly chodit kontroly na evropské dotace, jedna za druhou. Než jsme něco stačili vyřešit, přišla další. Kvůli tomu stopli dotace, takže jsme nemohli splácet úvěr. Proto ta insolvence,“ vysvětluje.

Tvrdí, že projekt by byl životaschopný. „Na střeše je vysílací věž, která vydělávala šedesát tisíc korun měsíčně. Teď je ale otázka, co bude dál,“ uvažuje Palouš. „Může se stát, že to koupí nějaký spekulant a nechá znovu chátrat, nebo to zavře pro běžné výletníky a udělá z toho hnízdo jen pro nějakou smetánku.“

Podle něj by bylo nejlepší, kdyby Výšinu koupilo město Liberec a pronajalo. Podle náměstka pro rozvoj a ekonomiku Jana Korytáře to rozhodně stojí za úvahu.

Restaurace má fungovat dál

„Určitě nebudeme sedět se založenýma rukama a koukat, co se kolem Výšiny děje,“ reagoval Korytář. „Musíme to ale projednat v koalici a na zastupitelstvu.“

Podle současné provozovatelky Michaely Imlaufové bude restaurace i hotel dál v provozu jako dosud. „Mohu potvrdit, že majitel je v insolvenci, že se bude Výšina prodávat a že se nejspíš změní její majitel, ale pro návštěvníky bude otevřeno dál,“ uvedla Imlaufová.

Podle insolvenčního správce Pavla Körnera se teprve rozhodne, co bude s Výšinou dál. „Možností je víc - dražba, volný prodej nebo prodej přes soud. Všechny kroky ale budou zveřejněné na internetu,“ upřesnil Körner.