Operace srdce bude rychlejší, kardiochirurgové v Hradci nasadí robota

  20:12
Sedmdesát let od první operace srdce v tehdejším Československu pokračuje Fakultní nemocnice v Hradci Králové v odkazu Jana Bedrny. Od Nového roku zavede zdejší kardiochirurgie robotické operace srdce.

Tyto méně invazivní zákroky jsou pro pacienty šetrnější, pomáhají zkrátit délku pobytu v nemocnici a urychlují návrat do plnohodnotného života.

Fotogalerie

Kardiochirurgové budou od ledna používat moderního lékařského robota da Vinci druhé generace, který je umístěný na centrálních sálech hradecké fakultní nemocnice (FN HK). Nabízí desetkrát zvětšený 3D pohled a díky přesné manipulaci s nástroji umožňuje lékařům dostat se do míst, kde by  jinak se skalpelem manipulovali jen velmi obtížně. 

Chirurg pohybuje robotickými rameny přes ovládací konzoli výrazně přesněji, než kdyby držel nástroje v rukou. Díky tomu se snižuje také riziko pooperačních komplikací. Dosud přístroj využívali lékaři z urologie, gynekologie a chirurgie (více v článku Lékař operuje z kouta, ruce robota vidí ve 3D. Ženy vstávají druhý den).

První operace srdce

Hradecká nemocnice patří k průkopníkům kardiochirurgie. Právě zde akademik Jan Bedrna před 70 lety jako první v tehdejším Československu operoval srdce.

„30. října 1947 uskutečnil úspěšný podvaz otevřené tepenné dučeje a v následujících letech pokračoval v zavádění dalších operačních metod,“ upozornil přednosta Kardiochirurgické kliniky FN HK Jan Vojáček.

Významný lékař Jan Bedrna prosadil v Hradci Králové v roce 1951 ustanovení prvního kardiochirurgického centra v Československu a ve stejném roce začal jako první Čech provádět nitrosrdeční operace. Mnoho kardiochirurgů v republice pomáhalo zavést tyto postupy i na dalších klinikách v Československu. Od té doby prošla kardiochirurgie obrovským rozvojem.

„Například před 30 lety byla doba hospitalizace po operaci srdce běžně 30 dní, nyní jsou pacienti propouštěni domů po týdnu,“ vyzdvihl zástupce přednosty kardiochirurgie Pavel Žáček.

3. února 2016

Na hradecké klinice se snaží sledovat nové trendy v oboru. „Například miniinvazivní zákroky zvyšují u operovaných pacientů rychlost rekonvalescence a kvalitu života. Snižují také riziko případných komplikací,“ uvedl Vojáček.

Významné výročí v kardiochirurgii si připomene také Hradecká nemocnice 14. prosince ve Výukovém centru Lékařské fakulty UK v Hradci Králové a areálu nemocnice. V tento den bude hlavní téma: historie kardiochirurgie v Československu a současné trendy v operačních metodách.

V celé republice funguje třináct kardiochirurgií, hradecká klinika patří mezi tři největší. Ročně provede 800 až 900 operací. V současné době na klinice pracuje 24 lékařů s různorodou odborností.

Autoři: ,