VIDEO: Masaryk bude znovu v Brně výstavišti. Robot vyfrézuje jeho sochu

  16:26
Na brněnské výstaviště se znovu vrátí socha Tomáše Garrigua Masaryka. Ta původní z roku 1928 nepřežila bouřlivé dvacáté století. Současná nevznikne jako dílo sochaře, ale vyfrézuje ji speciální robot díky 3D technologiím.

Jako někde v továrně s pásovou výrobu soch si nejspíš budou připadat návštěvníci letošního Mezinárodního strojírenského veletrhu na brněnském výstavišti, který se uskuteční v prvním říjnovém týdnu.

Od pondělního dopoledne až do pátku bude více než třímetrový robot přímo před jejich očima frézovat repliku sochy Tomáše Garrigua Masaryka od sochaře Otakara Španiela, která byla v Brně vystavena v roce 1928.

Originál i bronzové odlitky se ztratily, replika nicméně může vzniknout díky 3D technologiím.

„Podkladem pro výrobu sochy jsou data získaná 3D skenerem z modelu sochy uchovaného v depozitáři Národního muzea. Počítačový model pak putoval do speciálního softwaru, ve kterém byly naprogramovány obráběcí strategie pro frézování robotem. Průmyslový robot Kuka následně vyfrézuje objekt,“ popisuje Miloslav Drápela, ředitel společnosti MCAE Systems, která má výrobu sochy na starosti.

Prozatím vyrobili malý model. Skutečné dílo bude mít přes dva metry. „Sochy vzniknou dokonce dvě,“ upřesnil mluvčí brněnský veletrhů Jiří Smetana.

Jednu bude od samého začátku na brněnském výstavišti frézovat robot, na druhé už vyfrézované, budou sochaři provádět jemné dokončovací práce.

Firma tím chce ukázat, že robot lidskou práci nenahradí, ale lidé díky němu budou mít více času na konečné umělecké zpracování.

Jedna ze soch nakonec na výstavišti zůstane. „Počítáme s tím, že to bude trvalá připomínka, bude k vidění v areálu brněnského výstaviště,“ doplnil Smetana.

A kde na ni lidé později narazí? Ředitel Brněnských veletrhů Jiří Kuliš má jasno. „Původní byla v rotundě v pavilonu A, tak byla měla být tam,“ prohlásil.

Autor: