Řidiči pod vlivem alkoholu nebo drog ročně zabijí padesát lidí

  9:30
I přesto, že policisté kontrolují alkohol při téměř každé silniční kontrole, Češi i nadále sedají za volant pod vlivem. V loňském roce takoví řidiči způsobili přes čtyři tisíce nehod, při kterých zahynulo pět desítek obětí.

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Statisticky tak opilci nebo řidiči pod vlivem drog bourají každé dvě hodiny a každý týden zabijí na silnicích jednoho člověka. Čísla vyplývají z údajů dopravní policie, které zanalyzoval Deník Data.

V loňském roce usmrtili řidiči, kteří měli v krvi dokonce více než promile alkoholu, šestačtyřicet lidí. Pro představu, toto množství znamená v případě osmdesátikilového muže vypití zhruba čtyř „desítek“.

Oproti střízlivému řidiči je pravděpodobnost zavinění smrtelné nehody v tomto stavu zhruba sedmkrát vyšší, při hladině 1,5 promile je to už dvaadvacetinásobek. Ve středním a vysokém stupni opilosti za volant usedají hlavně řidiči, kteří mají s nadměrným pitím dlouhodobý problém, tedy alkoholici.

To, že opilce za volantem na silnici potkáte, hrozí logicky nejvíce během víkendových dnů a v létě. V loňském roce o sobotách zahynulo dvacet lidí a k nejvíce nehodám došlo v červenci.

Pozitivní zprávou je, že na delším časovém období se ukáže, že loňský počet nehod opilců je nejnižší za poslední čtvrtstoletí.

Velkým problémem ale i nadále zůstávají cyklisté a chodci. Zatímco u řidičů aut byl v loňském roce prokázán alkohol u čtyř procent jimi zaviněných nehod, u cyklistů to bylo 27 a u chodců 12 procent.