Řidičák už si budete moci vyřídit na kterémkoli úřadu

  6:53
Od 1. července 2018 bude možné požádat o vydání řidičského průkazu na kterémkoli úřadu obce s rozšířenou působností v České republice bez ohledu na místo trvalého bydliště žadatele. Na řidičské průkazy a jejich vyřízení čeká ale řada dalších novinek.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Lukáš BíbaMAFRA

Změna v působnosti úřadů se bude vztahovat na podání žádosti o nový řidičský průkaz po autoškole, z důvodu ztráty, odcizení nebo poškození a z důvodu jeho končící platnosti. Pro vyzvednutí hotového řidičského průkazu pak bude fungovat pravidlo „kde podám žádost, tam vyzvednu“. Jakýkoliv úřad také bude nově vyřizovat záležitosti týkající se mezinárodních řidičských průkazů, průkazů profesní způsobilosti a paměťových karet řidičů do tachografů.

„K žádosti o řidičský průkaz či paměťovou kartu již také nebude nutné přikládat papírovou fotografii, nově bude pořízena přímo na úřadě nebo získána z registru veřejné správy. Papírová fotografie se však nadále musí předkládat pro vydání mezinárodního řidičského průkazu,“ upozornila Renáta Krystyníková, vedoucí odboru dopravně-správního.

Řidičský průkaz pak nově nebude obsahovat obec pobytu. Při stěhování tak nebude nutné vyměňovat řidičské průkazy jako doposud.

Při vydání řidičského průkazu ve lhůtě do 20 dnů bude správní poplatek 200 korun (dříve 50 korun). Při vydání řidičského průkazu ve lhůtě do 5 pracovních dnů je správní poplatek 700 korun (dříve 500 korun). Pro vydání mezinárodního řidičského průkazu zůstává správní poplatek 50 korun. Výměna řidičského průkazu v případě uplynutí jeho platnosti (pokud v řidičském průkazu není změna údajů) se bude nadále provádět bezplatně.

Úřady místně příslušné trvalému bydlišti budou ale i nadále řešit odebírání řidičských oprávnění a podmiňování řidičských oprávnění.

„Doporučujeme všem řidičům, aby si před nastávající letní sezónou zkontrolovali platnost svých dokladů a nenechávali vše na poslední chvíli,“ uzavřela vedoucí odboru.