Zámecký byznys exprimátora Brna řeší policie. Je to msta, tvrdí Svoboda

  11:00
Brněnský exprimátor a valtický kastelán Richard Svoboda i jeho zástupce čelí nařčení, že na zámku neoprávněně podnikají a porušili pravidla udělení evropské dotace. Podle Svobody jde o mstu bývalých nájemců – majitelů muzea tortury.

Bývalý brněnský primátor a nyní kastelán valtického zámku Richard Svoboda označuje stížnosti za směsici polopravd, pomluv a udání. | foto: Archiv MAFRAMAFRA

Návštěvnost valtického zámku míří strmě nahoru, kastelán a brněnský exprimátor Richard Svoboda si stoupá do čela Česko-lichtenštejnské společnosti coby její předseda, v nedávno zrekonstruovaném divadle se střídá jedna akce za druhou. Zvenčí dokonalý stav.

Uvnitř už situace zdaleka tak ideální není – o zámek se totiž zajímá policie, stížnost na jeho vedení putovala Národnímu památkovému ústavu, a dokonce na OLAF (Evropský úřad pro boj proti podvodům).

Za vším je spor vedení s exnájemci žabího sklepa, v němž ještě loni sídlilo muzeum mučicích nástrojů. Ti kastelána i jeho zástupce obviňují, že na zámku neoprávněně podnikají a hospodaří v rozporu s pravidly dotace, za niž vzniklo Národní centrum divadla a tance. Tvrdí, že vše mají písemně podloženo. A vše také vypustili na sociální síť.

„Bylo nebylo, za devatero horami a devatero řekami, v kraji vinné révy stál krásný zámek Valtice. Jednoho dne se na tomto zámku usadila parta loupežníků,“ začal Robert Pospíchal vyprávění, které se objevilo na Facebooku.

A následuje velmi sugestivní popis průšvihů, které mají mít na svědomí kastelán Svoboda a jeho zástupce Zbyněk Šolc. Podle Pospíchala ukazují, že se na zámku „loupí a loupí a také jako v pohádce to nikomu nevadí“.

Za úschovu kola sleva na jídlo

Poukazuje třeba, že kastelán odmítl nabídku soukromníka, jenž si chtěl na nádvoří otevřít občerstvení. Důvod? Prostor se v tu dobu měl opravovat. Jenže jen pár týdnů poté si tam postavil občerstvení bratr jeho zástupce Michal Šolc.

Kdo je Richard Svoboda

  • Jako primátor za ODS vedl Brno od října 2004 do listopadu 2006. Za jeho vlády město získalo kontroverzní směnou pasáž Jalta či opravilo náměstí Svobody.
  • Následujících šest let byl senátorem za obvod č. 59 – Brno-město.
  • V září 2012 vyšlo najevo, že Svoboda byl prostřednictvím soukromé firmy napojen přes anonymní akcie na majitele na společnost Lords. Ta v době, kdy zastával funkci primátora, za výhodných podmínek koupila městské pozemky na stavbu luxusního bytového domu Nové Semilasso v Králově Poli, kde byl dříve zastupitelem. V komplexu si následně jeho manželka levně koupila byt.
  • Po odchodu z politiky působil v Národním centru divadla a tance ve Valticích, kde koordinoval projekt na obnovu zámeckého divadla a jízdáren. V roce 2015 se stal kastelánem valtického zámku.

Ten podle Pospíchala profitoval třeba i na Valtických vinných trzích, kde jako jediná zajišťovala organizaci stánkového prodeje jeho firma Stanky.eu.

„Za zámek, tedy stát, vyjednává pronájem pozemků bratr pana Šolce, tedy cizí subjekt, který k tomu není oprávněn. A pronajímat takto objekty, potažmo pozemky, je zakázáno,“ podotkl Pospíchal.

Upozorňuje i na úzký vztah se Zámeckým okrašlovacím spolkem Valtice, který na zámku pravidelně pořádá společenské, kulturní a další akce. Šéfuje mu přitom právě zástupce kastelána Zbyněk Šolc. Jinými slovy: z akcí pořádaných na zámku profituje člověk, který se na řízení památky přímo podílí.

A drobné výhody má mít vedení zámku i u cyklistů. Svoboda jim totiž zakázal přístup přímo na nádvoří. Místo toho si mají nechat kola v úschovně, kde turista po zaplacení dostane slevu, pokud si něco zakoupí v občerstvení Šolcova bratra.

Pospíchalovy podněty teď prošetřuje policie. „Mohu potvrdit, že prověřujeme poznatky, které se vztahují k zámku ve Valticích. Jde o devět bodů,“ řekla mluvčí břeclavské policie Kamila Haraštová.

Je to absurdní směsice pomluv, reaguje Svoboda

Na OLAF zase zamířila stížnost týkající se využívání valtického barokního divadla a jízdárny, které se podařilo zrekonstruovat díky evropské dotaci. Podle ní nebyla vybudována slibovaná e-badatelna, přestože byla součástí projektu. A i když má být nejméně polovina zdejších akcí neziskových, podle stížnosti se tak rozhodně neděje.

Spory mezi vedením zámku a bývalými provozovateli muzea tortury trvají dlouhou dobu. Pospíchalovi proto letos přestěhovali svou expozici do Brna. A podle kastelána jsou i jejich stížnosti hlavně odvetou za výpověď z nájmu i dluh, který po nich Národní památkový ústav vymáhá.

„S panem Pospíchalem, respektive jeho manželkou, jsem se z několika závažných důvodů rozhodl neprodloužit smlouvu již v polovině roku 2016. Následovala řada intervencí u mých nadřízených spojená s mnoha nevybíravými pomluvami. Paralelně byla média i orgány státní správy anonymně obeslána toutéž absurdní směsicí polopravd, pomluv a udání,“ napsal Svoboda ve vyjádření pro MF DNES.

I přes jeho nesouhlas si podle jeho slov Pospíchal vymohl u památkového ústavu prodloužení nájemní smlouvy o rok.

„Po dobu nájmu zneužíval jakoukoli záminku k opakovaným udáním a pomluvám médiím i orgánům veřejné správy. Nájemní prostor pod pochybnými záminkami vyklidil až letos o řadu měsíců později, než stanovila smlouva, a výrazně tak zpozdil přípravu nové výstavy Arnošta Vašíčka. Národní památkový ústav, který korektně dodržel všechna ustanovení nájemní smlouvy, vymáhá z ní plynoucí splatnou pohledávku v řádu statisíců korun,“ prohlásil Svoboda, který jednotlivé výtky a stížnosti komentovat odmítl.

Audit žádné pochybení nenašel

Už loni hospodaření na zámku prověřili i kastelánovi nadřízení. Národní památkový ústav ale při hloubkovém auditu neshledal žádná pochybení. A znovu vedení zámku prověřovali po Pospíchalových stížnostech.

„Zabýváme se každou stížností, takže jsme prověřili také tuto. Je velmi obsáhlá, ale pokud to smrskneme na otázku, zda se někdo obohatil, tak k ničemu takovému nedošlo,“ konstatoval ředitel pobočky v Kroměříži Jan Slezák.

„Neděje se tu nic neoprávněného. Je to jen snůška udání,“ tvrdí i Svobodův zástupce Zbyněk Šolc.

Podle něj zámek problémy nemá. „Turistický ruch i všechno nasmlouvané – od kultury až po svatby – funguje. To, co činíme, děláme snad dobře a turisté to oceňují. Všechny ty stížnosti rozeslané na všemožné strany jsou nepříjemné hlavně tady ve Valticích,“ uzavřel.