Pacientům v Pardubicích slouží už čtvrtá rezonance, detailnější a šetrnější

  8:38
Pacientům Pardubické nemocnice začala sloužit nová magnetická rezonance za 48 milionů korun. Nabízí při vyšetření větší komfort, je přesnější a její nasazení zkrátí čekací lhůty na vyšetření.

ilustrační snímek | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Doba, kdy se na vyšetření magnetickou rezonancí v pardubické nemocnici čekalo dva měsíce i déle, je pryč. Nově pořízený přístroj je spolu se dvěma stroji firmy Multiscan už čtvrtou rezonancí fungující přímo v Pardubicích. Mimo krajské město přitom funguje magnetická rezonance pouze v Orlickoústecké nemocnici.

„Díky nové magnetické rezonanci se zkrátí čekací doba na vyšetření. Dosud byla šest až osm týdnů, nyní by měla být zhruba čtyři týdny. Měli bychom vyšetřit až o padesát procent pacientů víc,“ uvedl primář radiodiagnostického oddělení Pardubické nemocnice Leoš Ungermann.

Nový přístroj je primárně určen pro pacientky onkogynekologického centra. „Volná kapacita však bude využívána všemi klinikami a odděleními,“ uvedla oblastní ředitelka pro zdravotní služby Pardubické a Chrudimské nemocnice Štěpánka Fraňková.

Nemocnice dohání zpoždění

Magnetické rezonanci podle odborníků patří budoucnost v krajských, ale i v okresních nemocnicích. Patří sice k nejdražším zobrazovacím metodám, ale k organismu je šetrná a nezatěžuje jej rentgenovým zářením. Pardubická nemocnice dosud měla jen jeden přístroj, nyní má druhý, ovšem modernější a výkonnější. 

Zatímco starší rezonance měla sílu magnetického pole 1,5 tesla, nová technologie má intenzitu 3 tesla a poskytne lékařům více detailů. Přístroj také zajistí pacientům větší komfort. 

„Skenování trvá kratší dobu, má nízkou hlučnost. Přístroj se navíc snaží co nejvíce minimalizovat nepříjemné pocity, které mohou pacienta provázet při vyšetření v tunelu,“ řekl primář Ungermann. Tunel je totiž jedním z nejširších a nejkratších na trhu. Přístroj monitoruje hladinu kyslíku pacienta, má systém pro přímou komunikaci lékaře s nemocným a monitorovací kamerový systém pro sledování pacienta.

Pro krajské nemocnice v zemi je dnes už samozřejmostí mít přístroje dva. Pardubická nemocnice tak nákupem dohání svůj dosavadní handicap.

Magnetická rezonance

Magnetická rezonance je vyšetřovací metoda k zobrazení vnitřních orgánů těla. Na rozdíl od počítačové tomografie (CT) nepoužívá rentgenové paprsky, ale silné magnetické pole, které je o něco přesnější. Rezonance je u řady onemocnění nejpřínosnější metodou. U velké části nádorových onemocnění poskytuje vyšetření, bez kterého nelze rozhodnout o nejvhodnější léčbě. Pardubická nemocnice si pořídila rezonanci Vantage Galan, která je vlajkovou lodí firmy Canon.

Na druhou stranu právě v Pardubicích je situace ve srovnání s jinými kraji výjimečná. V Pardubicích totiž fungují nyní celkem čtyři magnetické rezonance, dva přístroje z toho má v Rokycanově ulici firma Multiscan provozující onkologii. A nabízí stejně jako nemocnice pole s intenzitou 1,5 tesla, respektive 3 tesla.

Krajská nemocnice byla v minulosti kritizována za neuvážený nákup diagnostických přístrojů, na něž nemá peníze. V tomto případě potřebných 30 milionů korun na stavební úpravy poskytl Pardubický kraj.

Samotnou rezonanci pak nemocnice mohla pořídit díky dotaci z Unie. I díky tomu nemocnice kromě magnetické rezonance mohla investovat bezmála 20 milionů korun do nákupu nových technologií a vybavení přímo na porodnicko-gynekologickou kliniku.