PŘEHLEDNĚ: Osm otázek a odpovědí o brněnském rezidentním parkování

  15:44
Po letech slibů a průtahů je od úterka jasné, jak bude vypadat rezidentní parkování v Brně, kolik a kde lidé zaplatí a co vlastně musejí udělat pro to, aby ve vznikajících modrých zónách mohli odstavit svá auta. Zde jsou odpovědi na základní otázky ohledně nového systému.

(ilustrační snímek) | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

1 Kdy a kde rezidentní parkování odstartuje?

Od 1. září začne platit v historickém jádru, ohraničeném ulicemi Husova, Úzká, Koliště a Moravským a Žerotínovým náměstím. Od 1. listopadu se přidá severní část Brna-střed, jejíž hranice povedou po ulici Milady Horákové, náměstí 28. října, Traubově, Drobného, Pionýrské, Kotlářské a Údolní.

2 Kdo a kolik za parkování zaplatí?

Mimobrněnští a lidé z jiných městských částí na většině území historického centra venku nezaparkují. V několika vybraných ulicích budou mít první půlhodinu zdarma, za každou další hodinu poté zaplatí 40 korun. Ceny pro rezidenty a firmy si městské části zvolí v rozmezí daném magistrátem. Třeba obyvatelé Brna-střed zaplatí za první auto 600 korun ročně, podnikatel desetinásobek.

3 Co když má jedna rodina několik aut?

Za další auta cena skokově poroste. U jednoho rezidenta až na 30 tisíc korun. „Pokud rodina auta napíše zvlášť na otce, matku a třeba syna, pořád bude platit nejnižší sazba,“ upřesnil náměstek brněnského primátora pro dopravu Richard Mrázek (ANO).

4 Jakou barvu řidiči najdou na silnicích a co značky?

Po vzoru Prahy vyznačí Brno rezidentní parkování modrou barvou. Hlavní sdělení, kdo a za jakých podmínek může v ulici parkovat, se ale řidiči dozvědí z dopravních značek. Například téměř v celém historickém centru budou mít návštěvníci zákaz parkovat v ulicích. „Myslím, že do historického jádra auta nepatří. Je dostatečná kapacita v parkovacích domech,“ prohlásil brněnský primátor Petr Vokřál (ANO).

5 Jakým způsobem můžou lidé zaplatit?

Návštěvníci zaplatí klasicky v parkovacích automatech, konečně využijí také platební kartu. Rezidenti a abonenti si musejí zřídit speciální účet. Pokud už nemají spolu s elektronickou šalinkartou zavedený účet Brno iD, přes nějž vše vyřídí z domu, musí nejprve osobně zajít na kontaktní pracoviště. To začne od července fungovat na Zvonařce v prostorách městské společnosti Brněnské komunikace.

6 Jak se zkontroluje, že v ulicích parkuje, kdo má?

V historickém jádru město počítá, že vše pokryje kamerami na domech, které budou snímat poznávací značky. Do dalšího pásma ulic, jež se připojí v listopadu, budou jezdit pracovníci Brněnských komunikací se speciálními vozy s kamerami. Data doputují ke strážníkům, kteří vyřeší případné pokuty.

7 Co když přijede návštěva nebo řemeslník?

Má dvě možnosti. Buď zaplatí klasicky v automatu jako jakýkoli jiný návštěvník, ale může získat i parkování zdarma. Každý obyvatel zóny s rezidentním parkováním (nejen vlastník auta, ale třeba i kojenec) totiž dostane sto bezplatných hodin ročně, díky nimž jeho návštěva zaparkuje v ulicích bez jakéhokoli poplatku. Rezident však musí dopředu ve webové aplikaci nahlásit poznávací značku i čas, odkdy dokdy bude auto v oblasti parkovat. Pokud hodiny vyčerpá, může si za stokorunu přikoupit dalších 50 hodin. Více však už ne.

8 Kdy se do systému zapojí další městské části?

V městské části Brno-střed je po první a druhé etapě v plánu další zavádění rezidentního parkování příští rok. A to hned, jak skončí zima a silničáři budou moct v ulicích malovat nové modré zóny. „Chceme, aby na celém Brně-střed systém fungoval do konce roku 2019,“ řekl Mrázek. Další městské části se můžou připojit postupně. Podle Mrázka se už teď na zavedení aktivně připravují Královo Pole a Žabovřesky. „Pokud městské části nebudou včas připravené, riskují, že se k nim budou stahovat auta z centra a parkovat tam celý týden,“ prohlásil.

Co potřebujete vědět o rezidentním parkování v Brně

  • Projekt, který jako první startuje 1. září v městské části Brno-střed, rozlišuje tři režimy:

Rezident – obyvatel dané oblasti
Abonent – podnikatel či živnostník, jehož firma má v „rezidentním území“ provozovnu 
Návštěvník – kdokoli další, kdo bude potřebovat v ulici s rezidentním parkováním zanechat auto

  • Ceny pro rezidenty – každá městská část si může určit cenu v daném rozmezí:

Za první auto: 300 až 900 Kč ročně. Městská část Brno-střed zvolila cenu 600 Kč.
Za další auta: 3 až 30 tisíc Kč. Brno-střed zvolilo cenu 15 tisíc za druhé a 30 tisíc za třetí a každé další auto. 
Návštěvy“: Každý rezident má právo na 100 bezplatných parkovacích hodin ročně pro své návštěvy, například řemeslníky či příbuzné. Dalších 50 si může dokoupit.

  • Ceny pro abonenty – každá městská část si může určit cenu v daném rozmezí:

Za první auto: 3 až 12 tisíc Kč. Brno-střed zvolilo 6 tisíc Kč. 
Za další auta: 9 až 40 tisíc Kč. Brno-střed zvolilo cenu 30 tisíc za druhé a 40 tisíc za třetí a každé další auto. 
Přenosné abonentní parkovací oprávnění: 15 až 50 tisíc Kč. Brno-střed zvolilo 24 tisíc Kč. Toto oprávnění může využít třeba lékař, který jej poskytne svým pacientům po dobu ošetření, nebo firma pro své obchodní partnery.

  • Ceny pro návštěvníky – každá městská část si může určit maximálně tři pásma:

První pásmo: prvních 30 minut zdarma, pak za hodinu 40 Kč. Brno-střed jej vytyčilo v celém historickém jádru města za ulicemi Husova, Úzká, Koliště, Moravským a Žerotínovým náměstím. Na většině území návštěvníci parkovat nesmějí, auta musejí nechávat v parkovacích domech nebo na vytyčených místech, především v ulicích Rooseveltova, Za Divadlem, Benešova a Nádražní.
Druhé pásmo: prvních 30 minut zdarma, pak za hodinu 20 Kč. Na Brně-střed bude od 1. listopadu platit v severní části za ulicemi Milady Horákové, náměstí 28. října, Traubova, Drobného, Pionýrská, Kotlářská a Údolní. 
Třetí pásmo: první hodina zdarma, pak za hodinu 10 Kč. Na Brně-střed zatím nikde není plánované.

Autor: