Řidiči se v Brně vyhýbají strážníkům, ulice kontroluje auto s kamerami

  17:00
V centru Brna definitivně odstartovalo rezidentní parkování. Napůl už během víkendu, kdy čtyři hlídky brněnských strážníků kontrolovaly vjezdy aut do historického jádra města, naplno pak od pondělí. Do ulic už totiž vjel vůz s kamerami, který kontroluje parkující vozy.

Když řidiči jedoucí od brněnského hlavního nádraží v sobotu spatřili hlídku na Masarykově ulici, někteří na poslední chvíli změnili směr a místo odbočení doprava pokračovali rovně na Nové sady.

Fotogalerie

Podobně to vypadalo i v pondělí, kdy zmatkovali řidiči na Rašínově ulici, kteří nevěděli kam najednou odbočit a vyhnout se tak strážníkům. Ti pozorují, že aut mířících do centra města ubylo.

„Do aplikace v tabletu si zadáme registrační značku vozidla, odešleme ji do systému Brněnských komunikací a zpětně dostaneme informaci, že je vozidlo buď registrováno a může pokračovat, nebo není a řidič se dopouští přestupku,“ popisuje strážnice Jana Pokorná.

Městští policisté podle svého mluvčího zatím budou mezi řidiči spíše šířit osvětu a předávat jim informace. „Snaží se je instruovat, kam mohou a nesmí,“ sděluje Ghanem.

Online systém zatím nefunguje

Od pondělka se však musí mít na pozoru všichni, kteří v centru Brna parkují. Poprvé totiž do ulic vyjelo auto se šesti kamerami, které snímá poznávací značky zaparkovaných vozidel a zjišťuje, zda na svých mohou či nemohou stát.

Vyhodnocení ovšem zatím neprobíhá online. Jedno zapůjčené auto z Prahy musí nejdřív dojet na základnu Brněnských komunikací, kde se pomocí zašifrované wifi přenesou data do systému. Následně vše ještě prověří strážníci, kteří musí potvrdit, že nedošlo k technické chybě a stojící auto skutečně na místě nemá co dělat.

Až teprve od městské policie se dostanou data k úředníkům na magistrát, kteří zašlou dopis s pokutou. „Po jak dlouhé době to bude, nedokážu říci,“ podotýká technický ředitel Brněnských komunikací Aleš Keller s tím, že nejpozději od příštího roku budou mít dvě vlastní auta zhruba za osm milionů korun.

I když měl systém od pondělka fungovat bez problémů, stále nejsou doladěny všechny detaily. Komplikace například stále řeší základní škola na Rašínově, kam podle nových pravidel rodiče už nemůžou vozit své děti, jak byli zvyklí. „Je to v řešení, jak to udělat. Ještě v týdnu k tomu budu mít schůzku s panem náměstkem primátora,“ řekl ředitel školy Roman Tlustoš.