Muž zkolaboval po vrcholem Sněžky, zachránil ho defibrilátor pro laiky

  13:54
V sobotu krátce před půl třetí odpoledne zasahovali záchranáři u staršího muže, který zkolaboval cestou na Sněžku. Muže začala zachraňovat obsluha horní stanice lanovky za pomoci defibrilátoru.

Resuscitaci staršího muže na Jubilejní cestě na Sněžku má za sebou Horská služba i polský GOPR, pomohl defibrilátor od Hradeckého kraje. (7. července 2019) | foto: Horská služba ČR

„Muž zkolaboval asi sto metrů pod vrcholem. My jsme právě z Pece pod Sněžkou vyráželi k pádu cyklisty s odřeninami horních končetin. Po domluvě s dispečinkem linky 155 Královéhradeckého kraje jsme ovšem upřednostnili resuscitaci muže, ohroženého na životě,“ uvedl Jakub Novák, zasahující člen Horské služby Krkonoše.

Fotogalerie

Cestou na Sněžku se záchranáři telefonicky domluvili s cyklistou, že sám kontaktuje Zdravotnickou záchrannou službu. 

„Když jsme dorazili na místo, obsluha horní stanice lanovky už prováděla laickou resuscitaci pomocí automatizovaného laického defibrilátoru. Ihned jsme pacienta převzali a pokračovali. Krátce na to dorazili naši kolegové z polské GOPR a do resuscitace se zapojili,“ popsal záchranu turisty Jakub Novák s tím, že pokusy obnovit muži životní funkce trvaly až do příletu vrtulníku Letecké záchranné služby z Hradce Králové.

Do nemocnice muže dopravil vrtulník

Přibližně v tu dobu se horským záchranářům podařilo muži obnovit srdeční činnost.

„Lékař Letecké záchranné služby poté postiženému podal potřebné léky a provedl zajištění dýchacích cest. Pak jsme muže naložili a nosítka a šetrně přenesli k vrtulníku, který dosedl asi padesát metrů od nás. Ten pacienta transportoval k dalšímu ošetření do nemocnice v Trutnově,“ doplnil Jakub Novák a uvedl, že po skončení zásahu kontaktovali členové Horské služby ještě onoho zraněného cyklistu, zda jeho ošetření zdravotníky proběhlo úspěšně.

„Je to v pořadí už druhá úspěšná resuscitace za pomoci defibrilátorů, které Královéhradecký kraj zakoupil a umístil na krkonošských horských boudách a na horní stanici lanovky na Sněžku. Ukazuje se, že to bylo prozíravé a defibrilátor dokážou laičtí uživatelé správně použít,“ komentoval včerejší akci Pavel Jirsa, náčelník Horské služby Krkonoše. 

Autor: