Za fiktivní vývozy odpadu na Vyškovsku čelí obvinění tři muži a firma

  17:07
Společnost Respono, jež sváží odpad ze stovky obcí na Vyškovsku, podle policie proplácela faktury za odpad, který na skládku nikdo nedovezl. Obvinění čelí dva muži a také firma, kterou jeden z nich zastupuje. Stíhaný je i další člověk, který podle policie manipuloval s doklady.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Velmi napjatá zasedání mají za sebou politici, kteří se znají z představenstva odpadové společnosti Respono, jež na Vyškovsku zajišťuje likvidaci odpadu pro téměř stovku obcí.

Loni na podzim totiž navzdory pochybnostem dalších členů podal předseda představenstva a zároveň senátor Ivo Bárek (ČSSD) trestní oznámení. Důvod?

Jak už MF DNES dříve upozornila, firma Respono údajně proplácela faktury za odpad, který však na skládku společnosti ve skutečnosti vůbec nikdo nedovezl.

„Dostali jsme kontrolní zprávu od nezávislé firmy, která dokazuje, že fakturace nebyla v pořádku. Bylo to černé na bílém. Divil jsem se přístupu ostatních,“ uvedl Bárek, který z firmy po osmi letech na předsednickém postu raději odešel.

A vyšetřování mu dalo za pravdu. Policie došla k závěru, že se s fakturami a odpadem skutečně manipulovalo.

„Zjistili jsme, že část fakturovaných prací nebyla provedena. Vyšetřovatel sdělil obvinění pro trestný čin podvodu dvěma mužům a také firmě, kterou jeden z nich zastupuje,“ sdělila policejní mluvčí Alice Musilová s tím, že oba hlavní aktéři jsou stíhaní na svobodě a hrozí jim dva roky až osm let vězení.

Bučovický radní Pavel Klimeš (KDU-ČSL), který už dříve prohlásil, že se celá věc trestním oznámením jen zbytečně nafukuje, tvrdí, že o obviněných neví.

Podobně se v minulosti vyjadřoval také další člen představenstva – nynější starosta Vyškova Karel Jurka (ODS), který prohlašoval, že nešlo o vážné věci. „Případ se zkrátka vyvíjí. Vím jen to, že Respono není v roli obviněného ani poškozeného. To je vše,“ prohlásil nyní s tím, že v představenstvu společnosti už nesedí.

Tvrdí však, že jeho rezignace neměla s kauzou žádnou souvislost, ale že důvodem je politická dohoda, podle níž je starosta tradičně zástupcem Vyškova v představenstvu vodáren.

Svoz bez licence k dopravě

Respono skutečně není ani obviněnou, ani poškozenou stranou, policie zatím nestíhá ani nikoho z jejích zaměstnanců či politiků. Nicméně podle vyšetřovatelů figurovala jako jakýsi prostředník, přes nějž „protekly“ peníze na základě zmanipulovaných faktur od společnosti Marius Pedersen k brněnské firmě Gudbis – právě tu policisté obvinili.

Jak vlastně systém manipulací podle nich fungoval? Firma Marius Pedersen si u Respona objednala likvidaci odpadu, přepravu ovšem měla na starosti společnost Gudbis. A to přesto, že vznikla teprve před rokem a až do poloviny letošního května neměla licenci k dopravě. Najímala si proto dalšího člověka.

Problémy se svozem odpadu řeší také Letovice

Nové vedení Letovic na Blanensku se obrátilo na policii kvůli tomu, že v Technických službách, které mají svoz odpadu na starost, nemohli půl roku najít jeden kontejner. Ten se sice nakonec podařilo nalézt, nicméně od května také v této organizaci, která loni uzavřela hospodaření s třímilionovou ztrátou, probíhá audit. Na základě něj se rozhodnou, zda případně podají trestní oznámení. Z problémů viní bývalé vedení města a někdejšího ředitele Technických služeb Luďka Elbla, kterého noví radní odvolali. Technické služby navíc ve městě se svozem odpadu končí, Letovice se totiž přidají ke svazku obcí Malá Haná.

„Ten vytvořil faktury, kterými deklaroval, že převzal více odpadu, než tomu bylo ve skutečnosti,“ uvedla Musilová. Dodala, že tento muž čelí obvinění z nadržování a hrozí mu až čtyři roky vězení.

Respono tak z jedné strany inkasovalo peníze za likvidaci odpadu od firmy Marius Pedersen a na straně druhé společnosti Gudbis zaplatilo za dopravu. V obou případech se na fakturách objevovaly vyšší částky, než jaká byla realita.

Prokázaná škoda, která vznikla firmě Marius Pedersen, je podle policie 870 tisíc korun. Pavel Růžička z brněnské pobočky této nadnárodní společnosti se k případu nechtěl vyjádřit.

Na webu firmy Gudbis je však tento dánský podnik zmíněný jako jeden z jejích klientů na úklidové služby, kterým se Gudbis podle údajů na stránkách věnuje. O svozu odpadu tam ale není ani slovo.

Redakce MF DNES se snažila také tuto společnost kontaktovat, jenže její sídlo je hlášené v kancelářské budově IBC v Brně v ulici Příkop, kde si můžou podnikatelé nechat za úplatu zřídit takzvané schránkové sídlo. Za jednatele firmy Gudbis je velmi netypicky uvedený spolek se sídlem na stejné adrese. A jméno muže, který jej zastupuje, není ani na jednom ze zvonků domu, kde má hlášené trvalé bydliště.

Věděli to, tvrdí exšéf skládky

Nicméně kromě Gudbisu spojuje dánskou firmu s Responem ještě osoba Milana Černoška, v současnosti výkonného ředitele vyškovské odpadové společnosti. V minulosti totiž pracoval právě pro Marius Pedersen. „Nevím o tom nic, protože škoda nevznikla nám. Netušil jsem ani, že by někde bylo něco špatně,“ prohlásil Černošek.

Dnes už bývalý šéf skládky Pavel Škurek, jenž senátora Bárka na problémy upozornil, ovšem tvrdí, že Černošek neříká pravdu. „Říkal jsem mu, že ten odpad na skládce není. Velice dobře věděl, co se děje, fakturu ale i tak podepsal,“ poznamenal Škurek.

Černoškova reakce? „Pan Škurek mě sice na něco upozorňoval, ale nikdy neřekl podrobnější věci, ačkoliv za to byl zodpovědný,“ uvedl ředitel Respona s tím, že Škurek skončil po dohodě. Ten ale tvrdí, že jeho odchod byl spíš vynucený.

Přestože Černošek dává od případu ruce pryč, zároveň upozornil, že ve firmě přijali interní opatření a zvýšili kontroly, aby se už podobné problémy nevyskytly.

Autor: