Relaxační centrum na břehu Labe v Pardubicích být může, požádá o povolení

  11:28
Centrum Lonkovka se v pardubických Polabinách stavět bude. Krajský úřad vydal souhlasné stanovisko v posudku vlivu na životní prostředí. Služby města, které projekt tvoří, tak už mohou žádat o stavební povolení.

Kromě hřišť se mají na místě objevit nové prvky zpříjemňující odpočinek. | foto: archiv Studio Reaktor

Zdá se, že už nic nebrání tomu, aby Pardubice získaly po Tyršových sadech a parku Na Špici další místo nedaleko Labe, kam budou lidé chodit za sportem a odpočinkem. Služby města už totiž připravují podklady pro stavební povolení na Relaxační centrum Lonkovka nedaleko mostu kapitána Bartoše.

„Na místě, kde v minulosti řeka Labe vytvořila jeden ze svých nejkrásnějších meandrů a kde po zformování nového koryta řeky zůstala až dodnes pustá a neudržovaná louka, vzniká nyní projekt, který nabídne nové možnosti trávení volného času uprostřed přírody a přitom ve městě,“ stojí na webu projektu, který nechaly zřídit Služby města.

Právě městská firma, která se primárně stará o úklid a údržbu ulic, se stane investorem přeměny dnes velmi poklidného zákoutí nedaleko sídliště Polabiny. Ovšem plány vyvolaly na začátku roku u části obyvatel spíše odpor. Proti záměru poměrně hlasitě protestovali i na veřejném projednání stavby.

„Že to místo by mělo být nějakým způsobem kultivované, s tím plně souhlasíme, ale měli bychom spíš takovou představu, aby to navazovalo na krásně revitalizované slepé rameno formou přírodních tělocvičen, přírodních posezení. Myslím si, že v tomto bioregionu nepotřebujeme hospodu, parkoviště a další věci,“ řekla Olga Marková, která proti plánům aktivně vystupovala.

Ovšem jedna z posledních šancí, jak projekt změnit, je pryč. Krajští úředníci totiž už rozhodli, že stavba nebude škodit životnímu prostředí, a Lonkovka tak získala povolení EIA. Ekolog a kritik stavby Tibor Schwarz k tomu řekl pro Český rozhlas, že kraj argumenty místních lidí nevyslyšel:

„Krajský úřad příliš nezasáhl v tomto problému. Jediné, zakázal to ohniště. Jinak všechno schválil. To mě teda mrzí,“ uvedl.

Zcela opačný názor má manažer budoucího centra Tomáš Chvojka. „Ten projekt, jak je dohromady, je koncipován optimálním způsobem,“ řekl Chvojka, kterému nevadí ani mírné zásahy krajských úředníků do podoby projektu. Na místě třeba nesmí vzniknout už zmíněné ohniště, a to kvůli riziku, že by lidé seděli kolem ohně až do noci, přitom hřiště smí být otevřené jen do 22 hodin.

Vyšlapané cesty budou zpevněné

Krajští úředníci ale také chtějí, aby se rekreační centrum už dál nerozrůstalo na okolní louky. Při přípravách tak mají dělníci jen zpevnit hlavní pěšiny, které tam místní za dlouhá léta vychodili v trávě.

„Chceme jen dodat zázemí pro ty aktivity, které by tam probíhaly, a v podstatě jenom zvýšit komfort. Tisíce a tisíce metrů čtverečních okolních ploch zůstanou v tom využití, jak jsou,“ řekl Chvojka.

Krajský úřad navíc dal Službám města Pardubic celou řadu podmínek. Stavba ani běžný provoz Lonkovky nesmí ničit vzácné druhy rostlin a rušit zvířata. V noci bude muset být ztlumené veřejné osvětlení, aby silné světlo neplašilo noční živočichy v okolí. Služby města také budou muset stanovit pravidla pro kosení místních luk.

Současně se v areálu nebude smět pouštět reprodukovaná hudba a hlasité produkce. Toto rozhodnutí bere ohled nejen na zvířata, ale také na lidi, kteří žijí v okolí. Podle starosty druhého městského obvodu Radka Hejného se našel rozumný kompromis.

„Od Služeb města už k nám dorazily materiály ohledně územního a stavebního řízení. Zatím nemám signály, že by se někomu na radnici ten projekt nelíbil. V poslední době jsem už neslyšel ani protesty od občanů,“ uvedl Hejný.