Pardubickou univerzitu povede po osmi letech staronový rektor Málek

  15:26
Po osmi letech se do čela pardubické univerzity vrátil rektor Jiří Málek. Ve svém novém čtyřletém funkčním období chce dbát nejen na kvalitu vzdělávání i tvůrčí činnosti.

2.2.2018, Pardubice, Jiří Málek-rektor Univerzity Pardubice, který střídá toho stávajícího Miroslava Ludwiga. | foto: Radek Kalhous MF DNES

„Ve vzdělávací činnosti bude mojí hlavní prioritou zvyšování kvality studia a prohlubování spolupráce mezi fakultami. Druhou prioritou je kvalitní vědecká a další tvůrčí činnost akademický pracovníků a studentů,“ uvedl Jiří Málek.

Jiří Málek

Vystudoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Pardubicích v roce 1982 a o čtyři roky později obhájil disertační práci.

 V letech 2000 až 2006 zastával na Univerzitě Pardubice funkci prorektora, nejprve pro vnější vztahy a rozvoj Univerzity Pardubice, poté prorektora pro výzkum a vnější vztahy, respektive prorektora pro vědu a zahraniční vztahy.

V letech 2006 – 2010 stál v čele Univerzity Pardubice coby její rektor.

Málka zvolil akademický senát v říjnu loňského roku, byl jediným kandidátem. V tajné volbě mu dala svůj hlas potřebná nadpoloviční většina z 39 senátorů.

Rád by také, aby se univerzita stala místem, kde se bude budovat dvojjazyčné prostředí. Kromě češtiny by se na univerzitní půdě měla stát hlavním jazykem také angličtina.

 „Chceme, aby se cizinec domluvil anglicky všude,“ řekl Málek.

Přednášky v angličtině už na univerzitě probíhají. „Do zlepšování komunikačních schopností v angličtině se zapojili zaměstnanci a jsem ráda, že jsou motivovaní,“ uvedla nová prorektorka pro rozvoj Andrea Koblížková.

Kromě ní si Málek za svoje spolupracovníky vybral také Tatianu Molkovou, Petra Vorla a odstupujícího rektora Miroslava Ludwiga.

Univerzita se v následujícím období bude snažit získat takzvanou instituciální akreditaci, která by měla poskytnout škole pravomoc akreditovat si v daných oblastech vzdělávání studijní programy sama.

„Proces už se rozběhl. Jsme jednou za čtyř vysokých škol, které zatím o tuto akreditaci zažádaly. Na univerzitu by měli dorazit hodnotitelé a do 150 dnů bychom měli znát výsledek,“ uvedl Málek.

Univerzita Pardubice se, stejně jako další vysoké školy, v poslední době potýká s úbytkem studentů způsobeným nástupem slabších populačních ročníků.

„V poslední době jsme zaznamenali mírný nárůst zájmu o technické obory, a to například na katedře fyzikální chemie,“řekl Málek. Podpoře technického školství se bude univerzita věnovat i v následujících letech.

„Tato podpora je důležitá a zúročuje se. Je to však dlouhodobý proces,“ dodal Málek.