Loňský rekord se otřásá, Svijany vaří víc piva i díky úspěchu plechovek

  8:06
Po loňském rekordním roku zažívá letos Pivovar Svijany ještě úspěšnější období. Za prvních šest měsíců uvařil zhruba o 11 tisíc hektolitrů víc než ve stejném období roku 2018.

ilustrační snímek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Za celý minulý rok vyrobili ve Svijanech bezmála 682 tisíc hektolitrů piva - nejvíce od roku 1564, kdy pivovar v Českém ráji vznikl.

„V prvním pololetí letošního roku dosáhl výstav 344 700 hektolitrů, což je o 3,4 procenta více než v prvních šesti měsících loňského roku,“ říká mluvčí Pivovaru Svijany Luboš Spálovský. „Na vývoz směřovalo letos jedenáct procent svijanských piv.“ 

Pivovaru pomohla nová linka na plechovky

Loni činil export deset procent. Postavení pivovaru na domácím a zahraničním trhu posílila nová linka na nepasterizované pivo v plechovkách. Ve Svijanech ji rozjeli loni v březnu a za hodinu naplní pivem až 15 tisíc plechovek.

„Loni jsme vyrobili více než osm milionů půllitrových plechovek,“ upozorňuje svijanský ředitel Roman Havlík. Právě plechovkové pivo se podílí nejvýrazněji na růstu exportu.

V roce 1998 vařili ve Svijanech jen 30 tisíc hektolitrů piva a ocitli se na pokraji krachu. Za dvacet let stoupla výroba 23krát. Do svého rozvoje vložil Pivovar Svijany v uplynulých letech přes 850 milionů korun. Navíc koupil zchátralý svijanský zámek, obnovil ho a otevřel pro veřejnost. 

Svijany vítězí v soutěžích

Svijanům se daří nejen u běžných pivařů, ale také u odborníků. Na nedávné mezinárodní soutěži Meininger’s International Craft Beer Award v německém městě Neustadt an der Weinstrasse získala třináctka Svijanská kněžna zlatou medaili mezi tmavými pivy českého typu. Jedenáctka Svijanský máz si odnesla stříbro v kategorii český ležák plzeňského typu. O umístění piv rozhodovala porota složená z pivovarníků, sommelierů a smyslových expertů z třinácti zemí. 

„Ocenění od devadesáti odborníků má pro nás velikou váhu,“ podotýká sládek Pivovaru Svijany Petr Menšík. „Dokazuje, že jsme se před dvaceti lety při záchraně pivovaru vydali správnou cestou, když jsme vsadili na tradiční postupy při výrobě českého piva.“

Soutěž International Craft Beer Award pořádá vydavatelství Meininger Verlag. Specializuje se na tituly o víně a pivu. Z 1229 přihlášených piv pocházely dvě třetiny z Německa. Ze soutěže Meininger’s International Craft Beer Award si Svijany přivezly ceny již v předchozích ročnících soutěže. Například v roce 2015 ověnčila zlatá plaketa za studena dochmelovaný ležák Svijanský rytíř a loni silné světlé pivo Svijanský kníže.

Svijanský máz nepropadl ani na lednové světové profesionální degustační soutěži World Beer Idol 2019, kde se dělil o první místo v kategorii českého piva plzeňského typu. Svijanská kněžna zabodovala naposledy loni na podzim v kategorii tmavých ležáků na soutěži World Beer Awards. Obdržela tam zlatou plaketu.