Firma stavbu nezvládla, zlobí se Luhačovice. Špatnou zkušenost má i Brod

  9:08
Práce na rekonstrukci ulice Dr. Veselého v Luhačovicích neskončily ani čtvrt roku po původně plánovaném termínu. Důležitá spojnice mezi městem a lázeňským areálem tak stále nemá hotovou dlažbu nebo dopravní značení. S firmou má špatnou zkušenost i nedaleký Uherský Brod.

Rekonstrukce ulice Dr. Veselého měla být původně hotová do konce května. | foto: Jan SalačMAFRA

Měl to být tahák letošní turistické sezony. Opravenou ulicí Dr. Veselého, která spojuje centrum Luhačovic s lázeňskou kolonádou, se chtělo město chlubit.

Místo toho není ani na konci léta dodlážděná, překážejí na ní stavební ploty, materiál a volně odložené nářadí. Také chybí dopravní značení nebo třeba dokumentace potřebná ke kolaudaci.

„Firma stavbu kapacitně nezvládla, to je jednoznačné,“ uvedl vedoucí odboru správy majetku Jiří Šůstek.

Stavební firmě Sates Morava, která má sídlo ve Valašském Meziříčí, přitom nabíhá penále. Vedení města totiž neschválilo další změnu termínu.

Výkonný ředitel firmy Ladislav Švejda komentoval důvody zpoždění nekonkrétně.

„Vady a nedodělky naše společnost odstraňuje v rámci možností a technologických postupů. Vzhledem k technickým specifikacím jednotlivých částí díla, nebudeme specifikovat termíny odstranění vad,“ odpověděl na dotaz MF DNES.

Podle informací radnice společnost navrhovala polovinu září jako další termín dokončení.

„S tím ale nesouhlasíme,“ řekl tajemník úřadu František Hubáček.

První posunutí termínu radnice akceptovala

Radnici teď nezbývá než čekat. „Skluz vznikl proto, že tady nebyli lidé, kteří by pracovali,“ zhodnotil Hubáček.

Už jednou se termín dokončení luhačovické opravy posunul (více zde). Ten původní byl naplánovaný na konec května, druhý o dva měsíce později. Radnice tehdy uznala objektivní potíže.

Oprava ulice Dr. Veselého

Rekonstrukce za 30 milionů korun začala už loni. Práce měly skončit letos v květnu, stavba ale nabrala zpoždění. Dokončena už je Stěna paměti, jež nese jména významných lidí, kteří jsou s Luhačovicemi spojeni (například zakladatelů lázní Serényiů, Leoše Janáčka nebo Dušana Jurkoviče). Po dokončení všech prací ulici zkrášlí květináče se vzrostlými stromky a turistům budou sloužit nové lavičky.

„Budování inženýrských sítí trvalo déle, dělaly se změny v konstrukci opěrné zdi. Především jsme ale museli sanovat únosnost podloží pod komunikacemi,“ vyjmenoval Šůstek.

Bez zpevnění podloží by totiž do ní nesměly větší hasičské vozy, ale třeba ani čisticí stroje.

Aktuálně je ulice průchozí, dokončená je i Stěna paměti, novinka, která připomíná jména zakladatelů lázní a význačných lázeňských hostů.

Až stavba skončí, ulici zkrášlí lavičky a květináče se vzrostlými stromky.

Rekonstrukce za zhruba 30 milionů korun začala už loni a do konce roku se držela plánu. Problémy začaly až na jaře. Proč, to není jasné.

„Doplatili jsme na to, že ze zákona musíme vybrat firmu s nejnižší nabídkou,“ uvažoval Hubáček.

Skluz v Uherském Brodě: deset měsíců

Podobnou zkušenost s různými firmami má celá řada obcí a měst, které veřejné zakázky vypisovaly. Do budoucna se proto mají pravidla měnit, návrh ale ještě nemá definitivní podobu.

„Paradox je, že i když už máme s konkrétní firmou špatnou zkušenost, pokud se přihlásí do dalšího výběrového řízení a dá nejnižší cenu, musíme jí zakázku dát,“ vysvětlil starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar.

Společnost Sates Morava Kunčar zná, v Brodě rekonstruovala Masarykovo náměstí. Zkolaudované je teprve pár dnů a stále se na něm pracuje. Skluz se vyšplhal na 10 měsíců. „Z toho půl roku bylo jasně vinou firmy,“ podotkl Kunčar.

Obě města si přitom před zahájením stavby zjišťovala, jaké má stavební společnost reference. V Brodě navíc měli také vlastní dobrou zkušenost.

„Dříve opravovali náměstí Míru a všechno bylo v pořádku. Teď ale nebylo možné se s nimi domluvit, nepracovali, a co udělali, museli opravovat,“ popsal Kunčar.

Rekonstrukce ulice Dr. Veselého loni navázala na rozsáhlou obnovu lázeňského parku, největší za poslední století.