Registr vozidel blíže k občanům

  0:04
Novela zákona č. 56/2001 Sb., nabývající účinnost od 1. června 2017 přinese dlouho očekávanou změnu v agendě registrace vozidel.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Nově bude mít občan možnost zvolit si registrační místo, kde provede registraci vozidla, změnu vlastníka a provozovatele, nebo jiné změny, které na vozidle provedl. Malou výjimkou bude úkon vyřazení vozidla z provozu, dříve označovaný jako depozit. Zde platí pravidlo, že kde si občan registrační značky uloží, tam si je musí vyzvednout.

K usnadnění registrace přispěje i prodloužení platnosti evidenční kontroly ze 14 na 30 dnů. Nově bude evidenční kontrola povinná u vývozu vozidla do zahraničí.

Změna zákona přinese i určitou možnost vyřešení problému s přepisem vozidla v případě, že jeden z účastníků neprojevil vůli se k přepisu dostavit osobně, případně neposkytl k vyřizování ověřenou plnou moc za svoji osobu. Tento vstřícný krok ze strany zákonodárců nebude ovšem „všelékem“. Proto doporučujeme občanům prozíravý přístup při prodeji a nákupu vozidla. Při vzniklém problému s přepisem, bude například věrohodná kupní smlouva důležitým dokladem k potvrzení vlastnictví vozidla.

Mějte přitom na paměti, že by mělo být zájmem především prodávajícího, aby po prodeji vozidla skutečně došlo ke změně údajů v registru vozidel. Jinak se prodávající vystavuje kromě nedodržení zákonných lhůt praktickým problémům spojeným se skutečností, že je v registru nadále uveden jako vlastník a provozovatel vozidla. Provozovatel ze zákona odpovídá za jeho užití na pozemní komunikaci. Přinejmenším tedy hrozí vysvětlování úřadům, kdo byl v době spáchání přestupku faktickým vlastníkem a provozovatelem vozidla. K poskytování plných mocí, byť ověřených, a současně předání veškerých dokladů od vozidla, by tak prodávající měl i nadále přistupovat velmi opatrně.