Karlovaráci poprvé hlasují v referendu, rozhodují o Vřídelní kolonádě

  8:40,  aktualizováno  15:05
Nejen k prezidentským volbám, ale také historicky prvnímu referendu míří dnes a zítra obyvatelé Karlových Varů. Rozhodují o tom, zda chtějí stávající Vřídelní kolonádu nahradit litinovou replikou z konce 19. století.

Městští zastupitelé referendum na podzim vyhlásit odmítli kvůli znění otázky. Ta ve druhé části požaduje ukončení oprav havarijního stavu nynější kolonády. Referendum vyhlásil až soud. Aby bylo platné, musí k němu přijít 35 procent obyvatel města, tedy 13 215 voličů.

„Rozhodnutí bude závazné, pokud pro některou z možností bude hlasovat nadpoloviční většina a zároveň nejméně 25 procent oprávněných osob, tedy 9 440 voličů,“ uvedl mluvčí magistrátu Jan Kopál.

Ve čtyřech případech z technických důvodů lidé hlasují v jiných místnostech, než se konají prezidentské volby. Ve dvou případech jsou zase ve stejné budově, ale přístupné rozdílnými vchody. Případné informace najdou lidé ve volebních místnostech.

„Jakmile bude výsledek znám, místní komise jej ihned zveřejní na webu města a úřední desce,“ informoval Jan Kopál. Osobně odhaduje, že by to mohlo být v sobotu navečer.

Referendum rozdělilo město na dva tábory

Stavba repliky rozdělila obyvatele města na dva tábory. Prvním z nich jsou příznivci litinové kolonády, druhým zastánci architektonické soutěže na zcela nové dílo, ve které se může replika také objevit. Vzájemné debaty začaly být v posledních týdnech velice ostré.

„Jsme nesmírně zklamáni průběhem předvolební kampaně k místnímu referendu. Namísto aby se na stůl položila fakta pro a proti, jsou jen opakovaně naše důvody pro litinovou kolonádu znevěrohodňovány,“ prohlásili členové přípravného výboru.

Ti mimo jiné tvrdí, že by v kampani měli diskutovat zejména zastánci obou řešení z řad veřejnosti, nikoli zastupitelé a politické vedení města. Odkazují se přitom na vyjádření soudu a také nevládní neziskové organizace Transparency International. Ta zastupitele vyzvala, aby respektovali principy referenda.

Podle primátorova náměstka pro kulturu a památkovou péči Jiřího Klsáka ale není možné nikomu bránit, aby vyjádřil svůj názor.

„Byť jsem v tomto okamžiku politikem, jsem také občanem tohoto města a historikem, jehož názor možná někoho zajímá,“ řekl. Zmínil také, že vedení radnice neovlivňuje konání referenda jako takového, ale netají se tím, co si o stavbě repliky myslí.

Druhá část otázky je hloupá, říkají odpůrci

Mlčet odmítlo i opoziční hnutí Karlovaráci. „Mám pocit, že kdokoli řekne cokoli proti referendu, je okamžitě pranýřován. Nemáme nic proti referendu, nicméně si myslíme, že občané nemají jasnou představu, co se stane, když řeknou ano, či ne,“ uvedl člen hnutí Josef März.

Společně s kolegy upozornil, že souhlas ve všelidovém hlasování bude mít závažné důsledky. Zaváže ke stavbě repliky nejen toto, ale i příští vedení města, navíc otázka referenda je podle nich hloupá.

„Týká se to druhé části otázky, která požaduje zastavení havarijních oprav, což dostane město do svízelné situace. Zákon říká, že má předcházet škodám, aby nedošlo k obecnému ohrožení a ohrožení majetku třetích osob,“ varovala zastupitelka Hana Zemanová.

Zmínila přitom i možné potíže s čerpáním vřídelní vody, kterou využívají karlovarské balneoprovozy. Její kolega Pavel Bouška upozornil, že podoba kolonády představuje jen 20 až 25 procent, nejdůležitější je technologie pod ní.

Karlovarské referendum

  • Otázka: „Jste pro obnovu historické Vřídelní kolonády architektů F. Fellnera a H. Helmera a pro ukončení oprav havarijního stavu současné Vřídelní kolonády z roku 1975?“
  • Termín konání: 12. ledna 2018 od 14.00 do 22.00, 13. ledna 2018 od 8.00 do 14.00
  • Informace o tom, do jaké hlasovací místnosti mohou jít oprávněné osoby hlasovat, bude zveřejněna v oznámení na území každého okrsku a na www.mmkv.cz v oddíle „Místní referendum“.

Zdroj: MMKV

„Dnešní oprava havarijního stavu se týká jen regulace a rozvodů vlastního Vřídla a pramenů, nikoli stavby viditelné kolonády. Jinými slovy – oprava sklepa je nutná, neboť bychom záhy mohli my všichni přijít o klenot Karlových Varů, o Vřídlo,“ uvedl.

O osud nejteplejšího karlovarského pramene se obávají i zástupci tamní KDU-ČSL. V referendu nebudou vůbec hlasovat. „Výstavba repliky historické kolonády není dobře promyšlená a může ohrozit jímání Vřídla a okolní balneoprovozy, může být neúnosně drahá,“ napsali.

Podle přípravného výboru jsou ale podobné úvahy zbytečné, neboť nikdo z nich nechce Vary o Vřídlo připravit. „Naším cílem je problematickou situaci okolo Vřídla definitivně vyřešit novostavbou litinové kolonády, jejíž součástí bude i podzemí s technologiemi rozvodů vřídelní vody a definitivní vrt pro jímání termy,“ řekli.

Na jejich stranu se staví i sdružení Fellner a Helmer. Upozorňuje, že při soutěži na stávající Vřídelní kolonádu vybrala komise šest návrhů a všechny zaklopily řeku, což je nebezpečné v případě povodní. Litinová replika s ničím podobným nepočítá.