Dotazníky od hejtmana zabraly, ředitelka rehabilitačního ústavu odstoupí

  10:54
Ředitelka a primářka Rehabilitačního ústavu Michaela Tomanová, na jejíž chování si stěžovaly desítky bývalých i současných zaměstnanců, se rozhodla ve vedení příspěvkové organizace k poslednímu březnu skončit.

MUDr. Michaela Tomanová | foto: Archiv lékařky

Dál tam bude pracovat jako primářka. Hejtman Martin Netolický (ČSSD) ji v minulých dnech ostře kritizoval za způsob řízení a chování k podřízeným.

„V posledních letech se zvýšila časová náročnost, kterou mne obě funkce zatěžovaly. V současné době je pro mne primární odbornost, kterou bych i nadále rozvíjela v rámci rehabilitačního ústavu a ráda bych se více věnovala pacientům,“ uvedla ředitelka.

Tomanová, manželka někdejšího hejtmana Pardubického kraje Ivo Tomana z ODS, vedla ústav devatenáct let. Patrně i díky napojení na krajskou politiku se jí podařilo pro zařízení zajistit velké investice. Nemělo ekonomické problémy, ale bojovalo v poslední době s velkou fluktuací, loni odešlo čtyřicet ze stovky zaměstnanců a stejné to bylo i v roce 2017.

Podle hejtmana se množily na ředitelku stížnosti od zaměstnanců.

„Jsou to stížnosti na aroganci, nesystematičnost v rozhodování, zároveň neinformovanost, nekomunikaci, nemožnost náměstků dostat se k ředitelce kvůli projednávání běžných operativních záležitostí, chybějící benefity pro zaměstnance,“ uvedl před časem Netolický, který argumentoval výsledky dvou dotazníků, z nichž jeden v únoru osobně rozdal zaměstnancům.

Krajští radní si kvůli stížnostem objednali personální audit, který měl podle nich objektivně říct, zda je chování ředitelky v čele ústavu v pořádku a zda může zůstat ve své funkci.

„Gradace informací v posledních týdnech a dnech kolem Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí znamenala již neúnosný tlak na všechny, zejména pak na paní ředitelku, a tím potřebu zásadního a rychlého řešení,“ uvedl krajský radní pro oblast zdravotnictví Ladislav Valtr s tím, že audit si přesto kraj nechá zpracovat.