Záchranku pálí nedostatek řidičů, říká nový ředitel. Sám s ní dříve jezdil

  6:22
Do Liberce se vrací jako starý známý. U zdejší záchranky dříve působil jako lékař, později byl i zdravotnickým náměstkem. Teď se Luděk Kramář stal jejím novým šéfem a až do konce února mu běží čas hájení.

Luděk Kramář už v Liberci působil. Se záchrannou službou jezdil jako lékař, vyzkoušel i roli zdravotnického náměstka. Teď se stal novým ředitelem a zlepšit chce hlavně zázemí pro záchranáře. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Kramář sází hlavně na lepší domluvu mezi krajem a záchrannou službou. To je jeden z jeho stěžejních úkolů. Jeho předchůdce Vladimíra Hadače totiž politici v srpnu odvolali právě kvůli tomu, že údajně málo sděloval a konzultoval své záměry s vedením kraje. Že by mohl skončit ze stejného důvodu se Kramář neobává.

„Je to manažerská pozice, ze které člověk může být kdykoliv odvolán. Ale moje krédo bylo, je a bude, že základem je vždy úspěšná komunikace. Na to jsem dbal i v jiných zařízeních, kde jsem působil. Snad to bude fungovat i tady,“ sdělil Kramář.

„Na konci února musí předložit základní strategii záchranné služby, jak jí chce vést a co všechno chce dělat. Teprve pokud mu ji rada kraje schválí, bude jeho pozice pevnější,“ upozornil krajský radní pro zdravotnictví Přemysl Sobotka.

Kramář tak bude muset vyřešit několik věcí. Když byl odvolán jeho předchůdce, scházelo záchrance 18 lékařů.

„Velký problém je i s řidiči sanitek, je jich obecně obrovský nedostatek. Doufám, že se mi podaří i díky osobním vazbám a dobré nabídce situaci stabilizovat,“ uvedl Kramář.

Lepší výjezdová místa do pěti let

Zlepšit chce i podmínky pro záchranáře, především, co se zázemí ve výjezdních stanovištích týká. Podle něj by výjezdová místa po Libereckém kraji měla odpovídat moderním standardům do pěti let. Aktuálně se rekonstruuje výjezdové místo v Rokytnici nad Jizerou a v Doksech. Paradoxně největší problém je přitom v Liberci.

„Dispečink se přestěhoval do areálu nemocnice, ale vedení záchranky zůstalo ve staré, nefunkční vile na Husově ulici. Potřebujeme to sloučit, včetně garáží pro sanity. Teď se hledají vhodné pozemky, na kterých by se dala na zelené louce postavit kvalitní výjezdová základna včetně operačního střediska. Samozřejmě co nejblíže nemocnici,“ řekl Sobotka.

Jednoduché to ale nebude. Vhodných pozemků je relativně hodně, většina z nich je ale v soukromém vlastnictví. Kraj i záchranka se tak musí připravit na to, že jejich pořízení se nebude držet cen obvyklých, ale tržních.