Dát tělo Zamby do Protivína je jejím uctěním, prohlásil ředitel ústecké zoo

  11:58
Po týdnu a půl kritiky prodeje ostatků uhynulé nosorožčí samice do Krokodýlí zoo v jihočeském Protivíně ředitel ústecké zoo Roman Končel prolomil mlčení a vydal prohlášení. Vystavení těla samice nosorožce tuponosého v přírodovědném muzeu se podle něj jeví jako šance na důstojné uctění Zamby.

Samice Zamba byla poslední z nosorožců, kteří v Ústí žili od roku 1980. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Prodej ostatků uhynulé nosorožčí samice na jih vyvolal v Ústí nad Labem velké pozdvižení. Po smrti zvířete se totiž ozvali naštvaní ústečtí muzejníci, že zoo porušila ústní dohodu a neposkytne tělo jim (psali jsme o tom zde).

MF DNES tehdy zjistila, že ho získá právě zařízení v Protivíně, kde bude Zamba po boku dalších dvou ústeckých nosorožců, samce Dana a samice Saši, kteří tu žili spolu s ní, než v roce 2008 uhynuli.

„Protivínské muzeum se do dnešního dne o poskytnuté exempláře vzorně stará. O ostatky Zamby projevilo vážný zájem, a proto bylo na místě zvážit, zda v této zavedené praxi pokračovat i v případě Zamby,“ uvedl Končel v tiskové zprávě.

„Zařazení ostatků Zamby do této muzejní expozice, jejíž význam překračuje nejen české, ale i evropské hranice a dosahuje celosvětového významu, má šanci být skutečně jejím důstojným a hodnotným uctěním,“ napsal dále.

Zároveň dodal, že zahrada jedná s Univerzitou Karlovou a Akademií věd ČR o využití rohů pro výzkumněochranářské účely. Rohy zahrada podle zákona prodat nesmí.

Kvůli jejich ceně na černém trhu podléhá nakládání s nimi přísným opatřením. Protivínskému muzeu zoo poskytne pouze jejich odlitky. Skutečné rohy prý „uložila na zvlášť bezpečném místě“.

Spekuluje se, že zoo tělo Zamby, která se dožila 48 let a byla nejstarším nosorožcem svého druhu v Česku, prodala za 50 tisíc. V této záležitosti Končel konkrétní nebyl. Prý se o ceně ještě jedná.

Náklady na vystavení ostatků mohou přesáhnout milion korun

„V Protivíně se zavázali poskytnout zoologické zahradě finanční příspěvek, jehož výše je předmětem jednání a ještě nedošlo k podepsání smlouvy. Zároveň se zavázali uhradit náklady související s potřebnými procesy k vystavení ostatků, které mohou přesáhnout milion korun,“ podotkl Končel s tím, že finanční příspěvek nehrál při rozhodování o umístění ostatků hlavní roli, ale důležitý byl.

„Vedení zahrady jej rovněž pečlivě zvažovalo, jelikož v situaci, kdy s úctou od drobných dárců přijímá stokoruny a jednotky tisíc korun, je namístě zajistit každou další korunu pro rozvoj a vylepšení zoo,“ uvedl ředitel.

Nevyjádřil se však k prohlášení ústeckých muzejníků. Ti se prý se zoo dohodli na získání ostatků už před dvěma lety, kdy se zdravotní stav Zamby začal zhoršovat. To, že tělo skončí jinde, označili za nemilé překvapení. Náměstkyně ústeckého primátora Věra Nechybová před několika dny v České televizi pronesla, že takový příslib nepadl.

Celou záležitost kritizuje i ústecká opozice. „Prodej ostatků Zamby do Protivína je velkou ztrátou pro naše město a jeho obyvatele,“ napsala na Facebook zastupitelka PRO! Ústí Karolina Žákovská.

Zacházení s ostatky Zamby prověřovala i policie. Nepřišla ale na nic podezřelého, a tak případ odložila.

20. března 2018