Zloděj vykradl za šest týdnů desítky aut, většina parkovala před hospodou

  13:10
Hradecká policie dopadla po celostátním pátrání 43letého muže, který vykradl po celém Česku během měsíce a půl tři desítky aut. Recidivista byl za různé krádeže už mnohokrát odsouzen, naposledy před pár dny. U aut rozbíjel boční okna, bral mobily, notebooky, peněženky i oblečení.

Recidivista auta vykrádal hlavně před restauracemi, stačilo mu na to pár minut. | foto: Policie ČR

„Muže z Prahy jsme po intenzivním pátrání zadrželi v místě bydliště. Prověřením kamerových záznamů jsme například zjistili, že okolo míst, kde docházelo k trestné činnosti, se pohybovalo několik stejných aut, která pokaždé řídil jeden člověk. Hledaný muž je obviněn z trestných činů krádeže, poškození cizí věci a neoprávněného opatření platebního prostředku,“ uvedla mluvčí krajské policie Iva Kormošová.

Obviněnému hrozí až pětileté vězení. Policisté jej viní z vloupání do 28 aut za šest týdnů na různých místech v Česku, z toho 11 aut vykradl na Hradecku a tři na Jičínsku. 

Do jednoho auta se vloupal například ve Stěžerech. „Oznámení podala žena, která s manželem zastavila u místní restaurace na oběd. Když se po necelé hodině k autu vrátili, zjistili, že mají u zadních dveří rozbité okno. Zloděj jim odcizil peněženku s doklady a platebními kartami. Dále z vozu zmizela dámská kabelka, pánská bunda, fotoaparát a notebook. Manželé vyčíslili škodu včetně rozbitého okna na téměř 65 tisíc korun,“ sdělila mluvčí.

Fotogalerie

V lednu muž vykradl Volkswagen Touareg, který stál před autobazarem v Holíně na Jičínsku.

„Krádeže prováděl vždy stejným způsobem. Vyhlédl si zaparkované vozidlo, které stálo převážně u restaurací. Rozbil okénko u dveří a vzal vše, co bylo na sedačkách a mělo nějakou hodnotu,“ popsala Kormošová. 

Lidé při zastávce na jídlo přišli o tašky s doklady, penězi a platebními kartami, o notebooky, telefony, fotoaparáty i o oblečení a brýle. V několika případech se muži podařilo vybrat ukradenou kartou z bankomatů hotovost. 

Na vykradení auta stačila jen chvilka

„Škoda, kterou způsobil na odcizených věcech a poškozením aut, je téměř půl milionu korun. Nejvyšší škodu za téměř 85 tisíc korun při jednom vloupání způsobil v polovině prosince v Karlových Varech,“ řekla mluvčí.

Na vykradení auta zloději podle policie stačila jen chvilka, někteří okradení uvedli, že auto nechali bez dozoru maximálně pět minut.

Obviněný muž má v rejstříku trestů už celkem 23 odsouzení za krádeže. Naposledy opustil vězení před necelými třemi lety, kde si odpykával 2,5letý trest za vykrádání aut v Rakousku. 

„Před pár dny byl Okresním soudem v Kolíně opět odsouzen k deseti měsícům za trestné činy krádeže, poškození cizí věci a neoprávněné opatření platebního prostředku. Rozsudek ještě nenabyl právní moci,“ dodala Kormošová.

Policie předpokládá, že muži v průběhu vyšetřování prokážou další krádeže a škoda ještě výrazně naroste.

Autor: