Zůstaly jenom jabloně. Rouby připomínají zaniklé osady

  8:54
Geopark Ralsko prodává rouby ze starých ovocných stromů. Jabloně z vojenského prostoru jsou poslední stopou po zmizelých osadách.

Staré jabloně v Geoparku Ralsko | foto: Aleš Fríbl

S velikým úspěchem se setkal projekt Geoparku Ralsko na záchranu starých jabloní. Zájemcům totiž prodává rouby ze starých ovocných stromů, které dodnes v Ralsku rostou. 

„Oblast Ralska byla kdysi prosperující krajinou s řadou vesniček roztroušených mezi lesy a poli. Jenže ve dvacátém století vzal ráz krajiny za své. Z Ralska se stal vojenský prostor. Nejdřív tam přišla německá armáda, po válce československá lidová a od roku 1968 až do 1991 sovětská. Vesnice zmizely. Bývalé chalupy, statky i kostely sloužily vojákům jako cvičné cíle. Poslední stopou po zmizelých osadách jsou právě staré jabloně, které to všechno vydržely,“ říká za geopark Pavla Růžičková. 

Každý kupující obdrží certifikát

Zahradník Vlastimil Kocourek na území geoparku zmapoval stovky starých jabloní. Pro prodej vybral deset odrůd, ze kterých odebral rouby. Naroubované stromky geopark nabízí na internetu za 300 korun. 

„Stromek je naroubován zhruba ve dvou metrech. Je z něj takzvaný vysokokmen, tak jak se jablka pěstovala dříve. Každý kupující obdrží certifikát,“ uvedl Kocourek. Stromky budou k odebrání v kanceláři geoparku v říjnu.

Momentálně hlásí webové stránky parku u všech odrůd vyprodáno. Nabídka se ale brzy obnoví. Zájem je totiž značný. Řadu odrůd už v dnešních sadech nenajdeme. Například Habertovu či Zuccalmagliovu renetu, Kleiner Mauerapfel, Schmidtergerovo, Polité ranské a další. Původem jde o odrůdy z Německa, Rakouska či Anglie. 

„Za staré odrůdy se považují ty, jejichž vznik a hlavně rozšiřování spadá do období před druhou světovou válkou. Po ní nastal rozmach cílevědomého šlechtění, jehož výsledkem jsou dnešní obvyklé druhy ovoce. Regionální odrůdy jsou často velmi specifické, mají výraznou chuť, vůni, často i neobvyklý vzhled. Právě v bývalých Sudetech se dodnes nachází množství starých stromů, které často neumíme odrůdově ani zařadit. Každá taková polozapomenutá odrůda je svým způsobem originál,“ upozorňuje Růžičková.

Jejich další předností je i značná odolnost. Jabloně přežily v Ralsku 80 let bez jakékoli péče. Bez ošetření vydržely rozmary počasí, choroby, škůdce, o třech armádách nemluvě. Prodejem naroubovaných stromků se tak geopark snaží zachránit kousek kulturního dědictví po předcích. Moderní odrůdy, které jsou dnes v obchodech, jsou oproti nim často fádní. 

„Jsou vyšlechtěné tak, aby byly na první pohled krásné s pevnou slupkou, daly se dobře skladovat a vydržely transport. Mnohdy ale postrádají to hlavní. Chuť,“ dodala Růžičková.