Boj s rakovinou ruinuje rodinné rozpočty, finančně pomáhají dobří andělé

  13:58
V Jihomoravském kraji roste počet pacientů trpících rakovinou. Rodinám, jež těžko zvládají náklady související s léčbou, však zároveň pomáhá i rekordní počet dárců. Jen nadace Dobrý anděl jich eviduje přes 5 300.
V českolipské nemocnici pomáhá pacientkám nová gama sonda. Na snímku lékařka...

ilustrační snímek | foto: Petr Pokorný

Více než 610 milionů korun vydala předloni Všeobecná zdravotní pojišťovna jen za léčbu rakoviny trávicího ústrojí, prsou a mužských pohlavních orgánů pacientů z jižní Moravy.

Právě tato nádorová onemocnění postihují lidi v kraji nejčastěji. Z nejaktuálnějších statistik největší tuzemské pojišťovny navíc plyne, že neustále stoupají nejen počty pacientů, ale také náklady na jejich léčbu.

Zároveň se však zvyšuje i počet těch, kteří lidem zasaženým rakovinou nezištně pomáhají. Ti totiž měsíčně vynaloží několik tisíc korun za potřeby související s léčbou, které pojišťovny neproplácejí.

Největší zastoupení má na jižní Moravě nadace Dobrý anděl, přes niž dárci přispívají rodinám, které se kvůli závažnému onemocnění dostaly do finančních obtíží – 269 z nich aktuálně v kraji pravidelně pomáhá více než 5 300 „dobrých andělů“.

Peníze vysává nízkobakteriální strava, léky i nákup roušek

Od loňského března i rodině patnáctileté Karolíny z Letovic na Blanensku, které lékaři diagnostikovali akutní leukemii. Okamžitě zahájila chemoterapii a navzdory těžkému období mladá pacientka studuje na základě individuálního plánu první ročník gymnázia. Za pár měsíců by měla ukončit akutní fázi léčby, po ní však následuje fáze udržovací – musí jezdit na pravidelné kontroly do nemocnice, ale léčit se bude doma.

Rakovina na jižní Moravě

  • Všeobecná zdravotní pojišťovna, největší v Česku, eviduje v kraji přes 34 tisíc onemocnění rakovinou. Někteří pacienti, jež trpí různými druhy rakoviny, jsou však ve statistikách vícekrát.
  • Od roku 2013 lékaři zaznamenali největší nárůst pacientů s rakovinou mužských pohlavních orgánů (+6,83 %), kůže (+5,87 %) a štítné žlázy (+5,20 %). Naopak ubývá pacientů s rakovinou očí a nervové soustavy (-7,58 %), ženských pohlavních orgánů (-7,17 %), hlavy a krku (-6,45 %).
  • Rodinám postiženým rakovinou pomáhá více než 5 300 dárců přes nadaci Dobrý anděl. Od roku 2011 přispěli už 445 rodinám, aktuálně se starají o 269 z nich. Stovkám nemocných pomáhají také další charitativní organizace.

Její maminka přestala chodit do práce, aby se o dceru mohla starat. K nižším příjmům rodiny se záhy přidaly i další výdaje.

„Třeba drahá nízkobakteriální strava, nákup roušek, dezinfekčních přípravků nebo léků. V nemocnici nám nabídli pomoc dobrých andělů, kteří nám už devět měsíců pravidelně zasílají příspěvky. Pomáhají nám tak usnadnit těžké období,“ vysvětlila paní Eva, maminka Karolíny.

Měsíčně o finanční pomoc přitom žádají desítky nových rodin. „Díky dotazníku si uděláme představu, jak moc pacienta onemocnění omezuje a zda finanční pomoc potřebuje. Musí se jednat o rodinu s nezaopatřeným dítětem. Žádná další kritéria nemáme, každá žádost se posuzuje individuálně,“ popsala Markéta Křížová, mluvčí nadace Dobrý anděl.

Pacientům s rakovinou ale různými způsoby pomáhají i další. Především radami třeba informační centrum Masarykova onkologického ústavu v Brně. „Zájemcům poskytujeme materiály a informace týkající se základních onkologických diagnóz, k dispozici je i bezplatná telefonní linka 800 222 322,“ přiblížila mluvčí ústavu Zuzana Joukalová.

Poradenství poskytuje také Liga proti rakovině Brno, Diecézní charita Brno zase pomáhá onkologickým pacientům v hospici a přes terénní péči. „Pracují zde erudované zdravotní sestry a dobrovolníci. Ročně tak pomůžeme v našem kamenném hospici v Rajhradě asi 430 pacientům a díky domácí hospicové péči po celé jižní Moravě dalším 250,“ uvedla mluvčí brněnské Charity Diana Tuyet-Lan Kosinová.

Ztráta zaměstnání, vyšší výdaje, ale také izolace a nepochopení

Všichni se tak snaží usnadnit situaci rodinám, jimž se po stanovení závažné diagnózy zcela změní život. Stejně jako v případě rodiny Karolíny se s tím většinou pojí téměř okamžité přerušení zaměstnání a pokles příjmů. Podle analýzy nadace Dobrý anděl průměrně domácnost během léčby přichází o 8 600 korun měsíčně.

Navíc řeší nové výdaje, jež se pohybují okolo 6 500 korun. Více než polovina rodin pak říká, že by se neobešla bez pomoci příbuzných, přátel nebo neziskových organizací, případně se dokonce zadluží. U rodičů samoživitelů je situace výrazně horší. Bez cizí pomoci by se v této skupině neobešlo 80 procent domácností a zadlužit se musí téměř polovina.

Nejvíc stojí právě speciální nízkobakteriální strava, k dalším výdajům patří i doprava do vzdálených nemocnic, kam lidé musí v prvním roce až sedmkrát měsíčně. Nemoc si s sebou nese i psychické následky.

„S ohledem na oslabenou imunitu pacienta žije rodina většinou v částečné izolaci. V této situaci se často musí potýkat i s vyčerpáním jednoho ze svých členů. Tento fakt potvrdilo přes 80 procent dotázaných,“ upozornila Křížová na další zajímavé zjištění z průzkumu.

Polovinu rodin dokonce potkala ztráta přátel, nepochopení okolí či rozpad partnerského vztahu. Přesto uvádějí i pozitivní dopady – semknutí rodiny, zlepšení vztahu s dětmi, ale i navázání přátelství s těmi, již mají stejnou zkušenost.

Odborníci upozorňují, že řadě následků lze předcházet díky včasné prevenci. „Úspěch mají adresné pozvánky na vyšetření, která mají vyloučit rakovinu děložního hrdla, prsu, tlustého střeva a konečníku,“ připomněl mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý.