Dárek pro českobudějovické ragbisty. Nové útočiště získali na 12 let

  9:54
Všichni ragbisté z Českých Budějovic si měli letos pod stromeček přát lopaty a krumpáče. S trochou nadsázky jim má nářadí co nejrychleji pomoci k tomu, aby mohli začít hrát na novém a hlavně konečně „svém“ hřišti.

Bývalé škvárové hřiště v Suchém Vrbném v Českých Budějovicích (prosinec 2018). Ragbisté se ho chystají zrekonstruovat. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Před několika dny dostali předčasný vánoční dárek. Radní města rozhodli na prosincovém jednání, že budou moci v následujících dvanácti letech spravovat a využívat bývalé škvárové fotbalové hřiště u areálu Lokomotivy v Suchém Vrbném.

Prostor byl roky opuštěný a jen chátral, problém byl s pozemky, které byly městské jen zčásti a další patřily několika soukromým majitelům. Situace se však změnila. A teď se mohou ragbisté z RC České Budějovice pustit do jeho obnovy.

„Asi po půlročním jednání jsme získali areál do pronájmu. Teď nás čeká hodně práce. Cíl je celkem jasný. Chceme vybudovat hřiště, na kterém budeme moci hrát zápasy a také trénovat. Zároveň ho budou moci využívat i další sportovci. Součástí našich plánů je také vybudování veřejné venkovní posilovny a dětského hřiště,“ uvedl Petr Klíma, předseda klubu.

Fotogalerie

Představa ragbistů je taková, že by mělo být vše hotové do dvou let, aby bylo možné na přestavbu areálu čerpat dotace, pokud se je podaří získat. Podmínkou je totiž následně desetiletá udržitelnost projektu.

„To je samozřejmě jeden z úkolů. Bez veřejné podpory se neobejdeme. Proto musíme v první řadě zpracovat projektovou dokumentaci, abychom mohli o peníze žádat a to nejen ve vyhlášených grantových programech, ale určitě budeme oslovovat i sponzory,“ pokračoval Klíma.

První hrubý odhad je, že může obnova zchátralého sportoviště stát mezi šesti až deseti miliony korun. Bude potřeba vytvořit úplně nový travnatý povrch, a to na ploše 80 x 130 metrů. Dále je zásadní vybudování sociálního zařízení. „To znamená šatny, sprchy a toalety,“ vyjmenoval předseda. Také bude nutné instalovat branky, takzvaná háčka.

Hrají druhou nejvyšší soutěž

Ragbisté by areál spravovali a zajišťovali jeho provoz včetně jeho poskytování dalším oddílům a zájemcům. Workoutové a dětské hřiště by bylo zcela volně přístupné.

„Vnímám to jako dobrou zprávu nejen pro obyvatele Suchého Vrbného, ale celého města. Do přípravy projektu by se podle mě měla vložit i územní komise,“ podotkl náměstek primátora Ivo Moravec.

On stál na samém začátku, když se po letech začalo o areálu debatovat. Bylo to v době, kdy se soukromí majitelé rozhodli, že prostřednictvím realitní kanceláře svou část prodají. „Tehdy jsem požádal vedení radnice, abychom pozemky koupili pro následné veřejné využití. Nakonec vše podpořili i zastupitelé, a plocha tak je města,“ zavzpomínal.

O bývalé škvárové hřiště usilovalo více zájemců, třeba atletický svaz, ale nejvíce se na radnici zamlouval záměr ragbistů. Klub RC České Budějovice má aktuálně 120 členů a družstvo mužů hraje Národní ligu, což je druhá nejvyšší soutěž. „Čeká nás už sedmá sezona, ale stále jsme někde jako hosté a musíme se různě přesouvat, což není ideální,“ upozornil Klíma.

Klub začínal na fotbalovém hřišti na sídlišti Vltava, jenže to se rekonstrukcí zmenšilo natolik, že už tam ragbisté nemohli hrát a museli hledat nové útočiště. Zápasy nyní hrají v areálu Jihočeské univerzity poblíž Kauflandu, ale na tréninky se scházejí dál na Vltavě. „Když se vše podaří, tak pak budeme na jednom místě,“ doplnil předseda.

Autor: