O nevyužitou historickou budovu v Litvínově by se mohl starat kraj

  15:10
Radniční sklípek v Litvínově nepůjde do dražby, ale zřejmě se stane majetkem Ústeckého kraje. Vedení města Litvínov, jemuž cenná historická, ale momentálně nevyužitá budova patří, totiž dostalo od zastupitelů svolení k zahájení jednání s krajskou samosprávou o případném převodu.

Budova Radničního sklípku (uprostřed) je jednou z nejstarších dochovaných domů v Litvínově. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Hlavní podmínkou má být obnovení galerie, která tu v minulosti bývala, případně vznik nového muzea. O kulturní stánek by se staralo mostecké muzeum. 

„Myslím si, že krok směrem k mosteckému muzeu je správný. Město za ty roky vyčerpalo všechny možnosti, které mělo,“ řekl litvínovský i krajský zastupitel Martin Klika.

Jednání o převodu vyvolal místostarosta Litvínova Milan Šťovíček na základě impulzu od bývalého litvínovského kronikáře Václava Novotného. 

„Je to možnost, aby budova sloužila dál místním a návštěvníkům města,“ uvedl na jednání zastupitelstva Šťovíček.

Litvínovská radnice marně několik let hledala pro prázdnou historickou budovu využití. Nakonec se ji rozhodla prodat.

Žádný zájemce však nenabídl adekvátní částku, proto radnice chtěla zkusit dražbu. Z toho nyní sešlo kvůli tomu, že se město začalo zabývat myšlenkou na převod budovy na kraj.

„Záměr zřídit muzeum je skvělý, ale převést budovu na kraj není moc vhodné a je to krátkozraké řešení. Pokud by budova zůstala v majetku města, mohou o osudu budovy rozhodovat stále občané města,“ podotkl opoziční zastupitel Daniel Volák.

Případný převod už řešil i krajský odbor kultury a památkové péče. „O případném odkupu by rozhodovaly orgány kraje,“ sdělila mluvčí kraje Lucie Dosedělová.