Města točí propagační spoty za desítky tisíc, nahrazují brožury

  8:26
O krátká videa pro weby, veletrhy a konference má zájem čím dál více radnic. Pomáhají lákat turisty a posilovat patriotismus místních. Města ale mají ve využívání spotů často značné rezervy.

Rožnovem v propagačním klipu provází herečka Kristýna Podzimková, zdejší rodačka. | foto: Město Rožnov pod Radhoštěm

Průlet mezi náhrobky židovského hřbitova, pohled z ptačí perspektivy na místní zámek se zahradou nebo detaily z interiérů kostela či synagogy. Video, které si letos nechala vyrobit holešovská radnice, má atraktivními záběry ukázat zajímavé město, jež stojí za návštěvu.

„Zvažovali jsme, jestli do něčeho takového investovat, a došli jsme k tomu, že tato forma propagace je efektivnější než různé brožurky a skládačky. Ty už dnes tolik nefungují,“ vysvětlil starosta Rudolf Seifert.

Spot si Holešov nechal udělat od místní firmy, která se specializuje na natáčení dronem.

„Klip bude na webových stránkách, chceme jej ale pouštět například návštěvníkům zámku při Dnech města nebo na veletrzích cestovního ruchu,“ plánuje Seifert.

Cestou propagačních videí se vydaly i další radnice v regionu. Nové spoty mají například v Rožnově pod Radhoštěm, Uherském Brodě, Bystřici pod Hostýnem či Hulíně.

Zatímco některá videa představují čistě památky a atraktivní místa k návštěvě, někde zvolili trochu jiný recept. Třeba v Kroměříži vsadili na kompilát nejzajímavějších městských akcí, v Rožnově zase diváky provázejí městem známí rodáci. A nový hulínský klip ukazuje mimo památky také civilnější záběry ze školy, knihovny, koupaliště či dětského hřiště.

„Nešlo nám jen o zpropagování města pro turisty, ale také o posílení pocitu hrdosti a sounáležitosti u místních lidí. A zatím na to máme velmi kladné ohlasy,“ potěšilo hulínského starostu Romana Hozu.

Města za výrobu videa zaplatí částky v řádech desetitisíců. Za nejnovější klipy daly Bystřice či Rožnov okolo 50 tisíc, v Hulíně byl spot součástí smlouvy s TV Slovácko, které radnice platí ročně přes 150 tisíc korun za propagační aktivity.

Radnice musí video také náležitě „prodat“

Zatímco krajský Zlín už řadu let využívá několik různých spotů, sousední Otrokovice teprve něco takového připravují.

„Necháváme si zpracovat dvě videa. Kratší bude obsahovat záběry jarní a rozkvetlé městské zeleně, druhé delší bude klasické propagační video,“ informovala mluvčí otrokovické radnice Romana Stehlíková.

Zajímavou formu zvolili ve Valašských Kloboukách. Vyhlásili zde soutěž na zpracování tříminutového klipu, který má ukázat město jako atraktivní destinaci a vzbudit v divácích zájem o návštěvu. Účastnit se mohou žáci, studenti i veřejnost.

„Videa ohodnotí porota a vítězný spot obdrží odměnu 5 tisíc korun,“ přiblížil místostarosta Martin Janík s tím, že video pak město použije při prezentacích na konferencích či mezinárodních setkáních.

Podle zlínského poradce v oblasti marketingu Matěje Konečného není pořizování spotů vyhazováním peněz, ale města mají rezervy v tom, jak videa správně používat.

„Některá mají jen stovky či pár tisíc zhlédnutí, což je málo. Často je to proto, že je města přehledně neumístí na hlavní stranu webu, a návštěvníci portálu tak video nemají šanci najít,“ myslí si Konečný.

Rozhoduje také kvalita provedení. Klipy by neměly obsahovat jen výčet záběrů, ale také nápad, příběh či emoce.

„Máme vyzkoušeno, že takto zdařilé provedení se vyplatí. V dnešní době moderních technologií a chytrých telefonů řekne video ve třech minutách víc než několikastranový text či půlhodinová prezentace,“ doplnil Zdeněk Urbanovský z Centrály cestovního ruchu Východní Moravy.