Odbory mariánskolázeňské radnice se přestěhují hned na několik adres

  11:40
Úředníky mariánskolázeňské radnice čeká velké stěhování. Důvodem je havarijní stav budovy úřadu, který už roky sžírá dřevomorka. Jenže takový objekt či areál, kam by mohl úřad kompletně přesídlit, ve městě není. Jednotlivé odbory proto budou rozeseté po celém městě.

Na radnici v Mariánských Lázních se začaly bortit stropy. Problém se týká dvou kanceláří a přilehlé chodby. Bylo nutné je provizorně podepřít kovovými vzpěrami. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Stav radnice nyní posuzují odborníci. Výsledky dostanou zastupitelé na stůl v prosinci. V lednu pak o osudu historického domu rozhodnou.

„Buď radnici čeká kompletní rekonstrukce, nebo zastupitelé upřednostní stavbu nové budovy. Ale i v případě, že se rozhodnou stavět, bude nutné starou radnici sanovat a udržet v provozuschopném stavu. Nemůžeme mít v centru města další prázdný dům,“ řekl starosta Petr Třešňák.

V každém případě bude třeba radnici vystěhovat. A to buď zčásti, nebo kompletně.

„Úplné vystěhování radnice a celková rekonstrukce je podle mého lepší a rychlejší než takzvaná salámová metoda postupných oprav za provozu. Bude však záležet na rozhodnutí zastupitelů. Jsme schopni v horizontu dvou až tří měsíců dům kompletně opustit a všechny úředníky dostat mimo tuto budovu,“ konstatoval tajemník úřadu Jiří Šrámek.

Nejdřív se přesunou ti, jejichž kanceláře jsou mimo provoz

Jenže takový dům, který by mohl celý úřednický aparát dočasně přijmout pod svoji střechu, se najít nepodařilo. Jednotlivé odbory se proto budou muset přestěhovat hned na několik adres v různých částech města. Lidem se tak při vyřizování běžných záležitostí pověstné úřednické kolečko o notný kus prodlouží.

Kam se přestěhují

odbory radnice

  • odbor školství
    úšovická základní škola
  • odbor sociálních věcí
    domov pro seniory
  • registr vozidel, výdej občanských průkazů a cestovních pasů, evidence obyvatel
    budova bývalého Bytovu v Chebské ulici
  • stavební a živnostenský úřad
    bývalá ubytovna mládeže Terezián

„Nemáme z toho radost, ale bohužel, jiná varianta není,“ uvedl tajemník Šrámek. Upřesnil, že už na přelomu roku by se měli přestěhovat úředníci, jejichž kanceláře jsou dnes z technických důvodů mimo provoz. Další stěhování se dá očekávat v návaznosti na lednové zastupitelstvo, které o osudu historického domu rozhodne. Vedení radnice už vytipovalo prostory, kam by se mohli úředníci přesunout.

„Odbor školství už dnes působí v úšovické základní škole. Do domova pro seniory by mohl přesídlit odbor sociálních věcí. Pro nejnavštěvovanější odbory, což je registr vozidel, výdej občanských průkazů, cestovních pasů či evidence obyvatel, jsme našli zázemí v budově bývalého Bytovu v Chebské ulici. Stavební a živnostenský úřad by se mohl přestěhovat do bývalé ubytovny mládeže Terezián, která patří Karlovarskému kraji,“ vyjmenoval varianty starosta Petr Třešňák.

„Počítáme s tím, že se lidé zpočátku budou hůře orientovat. Veškeré informace proto budeme zveřejňovat na webu a facebooku města a v tištěném zpravodaji,“ doplnil.

Jenže takové stěhování nebude bez komplikací. Budovy bude nutné na nové využití připravit. „Nejen po stránce technické, ale třeba i zabezpečení. Budou také třeba nějaké stavební úpravy. Obrovský problém představuje například zastaralá elektroinstalace,“ potvrdil Šrámek.

Město zatím na tyto úpravy vyčlenilo 1,5 milionu korun. Předpokládá však, že celkově bude nutné do dočasných kanceláří investovat až pět milionů korun. Provizorium by totiž podle tajemníka mohlo trvat až pět let. „Budu ráda, až se odsud přestěhujeme. Není to dobrý pocit, když máte pracovat a vedle v kanceláři podpírá stropy železná konstrukce,“ přiznala jedna z úřednic.

Na budovu radnice mají Mariánské Lázně zpracovány dílčí statické posudky. Ty odhalily, že v některých prostorách už došlo k nadměrnému prohnutí nosných trámů.

Řada kanceláří je proto zavřená, na chodbách stropy podpírají kovové stojny, ohraničené varovnými červenobílými páskami, dveře do velkého sálu zdobí cedule Zákaz vstupu. Odkryté sondy do stropních konstrukcí vítají návštěvníky ve vstupním vestibulu.

Konkrétní informace o stavu budovy a nákladech na rekonstrukci však přinese až studie, která bude hotová začátkem prosince. „Počítáme s částkou mezi 200 až 300 miliony, což je prakticky shodné, jak kdybychom stavěli novou radnici,“ konstatoval starosta.

Odhadované náklady jsou takřka ve výši ročního rozpočtu. Město proto počítá s tím, že by rekonstrukci či stavbu nové radnice řešilo úvěrem.