Právníci obžalovaných v kauze větrníků u Aše napadali analýzu odposlechů

  14:16
Aféru kolem stavby větrných elektráren na Ašsku znovu začal rozplétat Okresní soud v Chebu. Před senátem stanuli ašský radní Jiří Červenka, bývalí úředníci ašské radnice Pavel Grisník a Karel Sviták a zástupci společnosti APB Plzeň a HUL-HO.

Ašský radní Jiří Červenka. | foto: Martin Stolař, MAFRA

V případu jde o stavbu větrných elektráren, kterou realizovala společnost APB Plzeň na Ašsku. Bývalí úředníci ašské radnice čelí podezření, že ovlivnili stavební řízení ve prospěch investora, za což měl radní Červenka, který je podle žalobce k tomu naváděl, dostat úplatek dva miliony korun.

Inkasoval je prý prostřednictvím společnosti HUL – HO, kde je jednatelem. Kontrola finančního úřadu však v tomto směru pochybení neprokázala. V kauze už soud jednou rozhodl a aktéry osvobodil. Krajský soud ale řízení vrátil zpět.

Chebský senát se nyní musí vypořádat s více než padesátistránkovou analýzou odposlechů, které podle obžaloby vypovídají o vině obžalovaných, nebo s případem úzce souvisejí. Materiál dostali k dispozici i právní zástupci obžalovaných, kteří jej při řízení cupovali na kousky. 

„To, co mám před sebou, není žádná analýza odposlechů, ale jen přepis telefonních hovorů,“ uvedla například advokátka společnosti HUL – HO Alena Kasalová.

Také ostatní právníci se shodli, že materiál je velmi obecný a že mu chybí informace, co a jaký přečin má který odposlech dokazovat.

Případ soudce Jiří Kutílek odročil na září. Podle jeho slov je třeba náročnou kauzu důkladně prostudovat.