Rádi zahradničíte? Máme pro vás Semínkovnu

  9:25
Projekt Semínkovna, sázej, sklízej, sdílej vznikl na podporu svobodného sdílení osiva, semínkaření a přírodního zahradničení v České republice v roce 2015.

Semínka klíčí v absorbční vatě. | foto: IKEA

Pěstování vlastních semínek šetří vaši kapsu a přináší radost i relaxaci na zahradě. Jedna z prvních občanských semenných bank byla umístěná na půdě knihovny České botanické společnosti v Benátské ulici v Praze.

Semínkovna funguje v podstatě jako knihovna, kde si ale místo knih půjčíte osivo. Každý si může vybrat osivo, které se mu líbí, vypěstovat rostliny a po sklizni semen je přinést zpět a nabídnout ostatním.

Semínkovny jsou svobodným, ekonomickým i ekologickým gestem. Mají svou vlastní webovou stránku, kde se zájemci dozvědí mimo jiné, jak postupovat při zakládání nové semínkovny a zda se v jejich okolí již nějaká nenachází. Sdílení osiva funguje na základě vzájemné důvěry. Osivo vkládané do semínkovny musí být zdravé, reprodukovatelné a řádně označené. Podmínkou je pěstování rostlin bez použití chemických hnojiv a postřiků, tedy v podstatě v bio kvalitě.

Toto sdílení se nám velice líbí, a proto se Knihovna města Hradce Králové do projektu zapojila a vytvořila si vlastní Semínkovnu.

Můžete sem osivo dávat a také si semínka odnášet. A nemusíte být pouze čtenář nebo návštěvník přednášky.