Na Radbuze v Plzni vzniká náplavka. Bude málo využívaná, tvrdí kritici

  8:44
Levý břeh Radbuzy mezi Wilsonovým mostem a mostem U Jána v Plzni se mění v prostor pro relaxaci nebo zábavu. Vzniká zde náplavka. Kritici plánu ale tvrdí, že se je místo špatně zvolené a mnohamilionová investice nepřinese takový efekt, jaký mohla mít jinde.

Levý břeh Radbuzy v centru Plzně se začíná měnit. Do listopadu se má proměnit v náplavku, která bude sloužit lidem k odpočinku i zábavě. (14. 6. 2018) | foto: Martin Polívka, MF DNES

Do listopadu má být náplavka hotová. Z pásu podél Anglického nábřeží už stroje odvezly horní travnatou vrstvu. Dosud nedobře přístupný levý břeh Radbuzy chce město zpevnit a přizpůsobit tak, aby na něm lidé mohli trávit volný čas a mohl sloužit i k pořádání kulturních a společenských akcí.

U Radbuzy vzniká náplavka

Projekt potřeboval souhlas Povodí Vltavy, protože se jedná o zátopovou oblast. Náměstek primátora Pavel Šindelář z ODS tvrdí, že podle studie zpracované v roce 2014 zástupci Povodí Vltavy by náplavka měla vydržet obvyklé záplavy.

Hlavní přístup na břeh řeky zajistí nové schodiště, které povede z lávky spojující Anglické a Denisovo nábřeží. Na lávce má vzniknout malé bistro.

„Práce na náplavce by měly být do konce roku dokončené,“ řekl Šindelář. Město za úpravu břehu zaplatí přes 50 milionů korun.

Na upravené části břehu budou betonové i travnaté plochy. „Téměř po celé délce náplavky budou pobytové schody hodně k sezení,“ sdělil Šindelář. Za mostem U Jána na náplavku naváže travnatý břeh Radbuzy.

Šindelář se domnívá, že si lidé náplavku oblíbí a budou ji navštěvovat. „Věřím, že ano. Míst k relaxaci v centru Plzně moc není. Navíc si myslím, že náplavka naplno otevře debatu o dalších plochách u řek, kterým se město dosud příliš nevěnovalo. Například podél Mže je prostor, který by mohl vypadat lépe,“ konstatoval.

Příjemnější by byla náplavka u Mže, říká architekt

Renomovaný architekt Jiří Zábran připomenul, že se v Plzni už dlouho debatuje o tom, že město leží na čtyřech řekách, ale málo toho využívá. Upozorňuje, že na některých místech v centru lidé k řekám nemůžou, protože toky jsou regulované vysokými stěnami. To se asi nejvíc týká právě místa, kde vzniká náplavka.

„Jsem tedy zvědavý, jestli tam bude někdo chodit. Tam dole to nemusí být pro každého příjemný prostor,“ zamýšlel se Zábran. Domnívá se, že větší potenciál k rekreačnímu využití má nedaleká Mže.

„Je čistší a má pozvolnější břehy. Myslím, že je u ní příjemnější prostor,“ sdělil architekt.

V zastupitelstvu města proti projektu náplavky vystupovali zastupitelé opozičního ANO. „Kolegové, kteří projekt komentovali nejvtipnějším způsobem, říkali, že se dá 50 milionů poslat do Berouna i jinou cestou,“ uvedl šéf klubu zastupitelů ANO Roman Zarzycký. Připomínal tak hlavní výhradu, že se náplavka buduje v místě, kde hrozí velká voda.

„Je to zátopová zóna při víceleté vodě. Navíc řeka v tom místě ne zcela voní. Asi je dobré si uvědomit, že Plzeň není Praha, kde má náplavka úplně jiný charakter. A podle nás je v rámci Plzně pro podobný projekt možné vytipovat lepší lokalitu,“ řekl Zarzycký.

Dodal, že místo vybrané pro náplavku osobně nepokládá za rekreační zónu, kterou by vyhledával.

Náměstek Šindelář nicméně trvá na tom, že místo je vybrané dobře, i když je z hlediska dostupnosti z ulice komplikované. „Tohle je centrum a určitý symbol. Existují přístupnější místa, ale nejsou v bezprostředním středu města,“ sdělil Šindelář.