S chytrým telefonem se lidé díky QR kódům vydají na cestu časem

  14:52
S poznáváním památek a přírodních úkazů v Karlovarském kraji dnes na mnoha místech pomůže chytrý telefon nebo tablet se čtečkou takzvaných QR kódů. Stačí naskenovat zvláštní shluk černých čtverečků a na displeji se rozehraje příběh daného místa.

QR kód aplikace TimeTrip před vstupem do hradní falce umožňuje návštěvníkům prohlédnout si Chebský hrad v různých historických obdobích. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Nově takto bude označeno v Ostrově šest míst, kde od příštího roku s pomocí QR kódů lidé odhalí taje města a jeho významných osobností.

„Města, která jsou v tomto projektu, si vytipují místa, kde se odehrála nějaká historická událost, a připraví příběh pro firmu, která ho zpracuje do digitální podoby. A v podstatě na místě, kam člověk přijde s tabletem nebo chytrým telefonem a načte QR kód, se mu na displeji promítne, co se tam v dané době odehrálo,“ popsal starosta Josef Železný.

Aplikace posle něj představí například horníky, kteří na daném místě kutali. Součástí šestice příběhů je historie kaple Panny Marie Einsiedelnské, Šlikové v Ostrově, velkovévoda Toskánský, Leopold II., sorela a skladatel Fischer. Ostrovské QR kódy jsou součástí projektu Znovuoživené Krušnohoří a přijdou na 21 tisíc eur z evropských zdrojů.

Co je QR kód?

  • Prostředek pro automatizovaný sběr dat.
  • QR je zkratkou pro quick response, což znamená rychlá reakce.
  • QR kód navíc dokáže zakódovat mnohem větší množství dat než klasický čárový kód EAN.
  • Kód se skládá z informačních vrstev, které slouží různým účelům a používají různé algoritmy.

Letos představil podobnou novinku i hrad v Chebu, a to v rámci přeshraniční spolupráce projektu Kulturní cesta Fojtů. Jedinečná aplikace TimeTrip nabídne nejen poutavý vizuál, ale i spoustu zajímavých informací a pomocí chytrých zařízení umožní návštěvníkům cestovat v čase. Díky virtuální realitě se před nimi z minulosti vynoří hrad a další zaniklé památky v různých obdobích. Kromě hradu je možné si takto projít i historické centrum Chebu.

Bečovský zámek má také svou QR kódovou vychytávku – mobilního průvodce, který je hned ve čtyřech jazykových mutacích a pro dva největší operační systémy.

„Aplikace je volně ke stáhnutí z našeho webu nebo pomocí QR kódu umístěného v interiéru prvního návštěvnického okruhu a na propagačních materiálech. K pohodlnému volnému stažení přispívá i wi-fi free zóna v návštěvnické místnosti a na nádvoří,“ uvedl kastelán Tomáš Wizovský s tím, že česká verze aplikace obsahuje rozšířenou modifikaci zaměřenou na dětského návštěvníka.

Narůstající návštěvnost zaznamenalo Sokolovské muzeum u geoparku. „V Karlovarském kraji máme instalováno celkem dvě stě QR kódů. Jejich čtení chytrými telefony stále narůstá,“ potvrdil i ředitel muzea Michael Rund s tím, že letos kódy v parku navštívilo 24 817 lidí, což je o 7 296 návštěvníků více než v minulém roce.

Geopark se liší od předchozích aplikací tím, že ukazuje různé geologické zajímavosti, mezi které patří důl Jeroným, uhelné trasy, sopky v geoparku nebo hornická města a obce sokolovské pánve. „Nejnovějším QR kódem na Uhelné trase je jezero Medard. Nejnavštěvovanější je v Krušných horách Jáchymovské peklo,“ řekl Rund.