Ve výhni putovní kovárny vznikaly listy unikátního evropského stromu

  15:52
Putovní kovárna belgického kováře Gerta Bruyninxe oživila v pátek dění ve Staroměstské ulici v Chodově na Sokolovsku. V rámci mezinárodního projektu zde vznikaly kovové lístky na strom, který se zrodí v několika evropských zemích.

Cílem projektu InduCult 2.0, za nímž stojí Krajské sdružení MAS Karlovarského kraje, je šířit povědomí o průmyslové kultuře.

„Lístky představují lidi žijící v průmyslových regionech. Cílem workshopu je tvorba společné identity a uvědomění, že regiony spojuje něco zajímavého a unikátního,“ popsala akci projektová manažerka sdružení Lucie Přibylová.

„Z mého pohledu je důležité, že společně pracují lidé z mnoha zemí světa,“ naznačil další rozměr projektu belgický kovář Gert Bruyninx.

Na každé zastávce pojízdné kovárny vytváří společně s lidmi z daného místa lístky pro unikátní evropský strom. „Už jsme pracovali v Belgii, Polsku, Rakousku a na Slovensku. Česká část naší poutě počítá se dvěma zastávkami,“ přiblížil putování kovárny Bruyninx.

Vedle Chodova tak mohou ještě v sobotu putovní kovárnu navštívit i lidé ze Sokolova. Stane se součástí programu Hornické pouti. Odtud se karavan, s nímž belgický kovář obráží Evropu, vydá znovu do Rakouska.

„Čeká nás ještě Chorvatsko, Slovinsko, Itálie a Německo,“ přiblížil Bruyninx mezi tím, co se věnoval žákům chodovské 2. základní školy.

Kde bude hotový strom stát, zatím neví. „Buď v Německu, nebo v Itálii,“ naznačil.

„Strom má symbolizovat partnerství regionů, v nichž hraje průmysl důležitou roli, jejich kreativitu i sílu,“ popsala symbolický význam jeho vzniku Lucie Přibylová. Větve stromu budou vyrobené ze železného šrotu v oblastech, které se do projektu zapojily.

Celý projekt má ovšem i další význam. „Navštěvovali jsme v jeho rámci děti ze škol, se kterými jsme diskutovali o tom, co jednou chtějí dělat. Součástí byly i návštěvy podniků či přijímací pohovory nanečisto. Cílem je přilákat mladé do technických oborů škol,“ doplnila Přibylová.