Obec pod Pustevnami trápí kolony aut, turisty táhne nová stezka v oblacích

  13:36
Automobily, kam se podíváš. Tak to zejména o víkendech vypadá v části podbeskydské obce Trojanovice na Novojičínsku. Turisté směřující k lanovce na radhošťské sedlo Pustevny zaplňují svými vozy většinu uliček, protože parkoviště poblíž restaurace Ráztoka kapacitou zdaleka nestačí.

Stezka Valaška na Pustevnách v Beskydech. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

„Po lednovém otevření stezky v oblacích nápor turistů opětovně zesílil a situaci musíme řešit. Proto se snažíme vytvořit podmínky pro vznik záchytného parkoviště pro přibližně pět stovek vozidel,“ uvedl starosta Trojanovic Jiří Novotný.

Obec se zaměřila na hotel Koksař a jeho okolí. Za socialismu podniková zotavovna ostravských koksoven Karolina v posledních letech chátrá a budova s osmi chatkami, kusem lesa a pozemky je k mání za dvanáct milionů korun. Odhadní cena prý převyšuje patnáct milionů. A Trojanovice mají zájem.

„Hlavní budova je dost sešlá, na ubytování už nepříliš vhodná. Chatky jsou v lepším stavu,“ zhodnotil Novotný s tím, že nyní zjišťují, zda budoucí parkoviště bude v souladu s územním plánem.

Fotogalerie

Co se stane s budovou, nechce starosta předjímat, nevylučuje však například byty pro mladé rodiny. Současně připouští, že někteří obyvatelé Trojanovic s růstem cestovního ruchu nejsou příliš spokojení a otevření další pustevenské atrakce si nepřáli.

„To je však otázka volby. Buď si řekneme, že obec bude žít z turistiky, a vybudujeme moderní infrastrukturu, nebo se smíříme se šachtami, případně s jiným průmyslem,“ zmínil Novotný, že na území obce stále stojí dvě průzkumné důlní věže.

Poukázal i na to, že Pustevny stejně čelí velkému zájmu turistů, takže podle něj jde o menší zlo, než kdyby se v Beskydech zalidnila lokalita, která zatím zůstává divočinou.

Martin Kocián z Nového Jičína, který na Pustevny jezdí několikrát ročně, plán na záchytné parkoviště vítá. „Někdy to u Ráztoky opravdu připomíná Václavák a nedivím se místním, že toho mívají dost,“ komentoval.

Autor: