Puma zřejmě míří z Vysočiny na východ, dívka ji zahlédla na Vyškovsku

  15:40
Puma americká, která se v posledních týdnech toulá Českem, zřejmě pokračuje ve své cestě směrem na východ. Zvíře připomínající tuto kočkovitou šelmu naposledy zahlédla dívka v úterý na Vyškovsku. Podle stop se skutečně mohlo jednat o pumu.

Čtrnáctiletá dívka zpozorovala šelmu podobnou pumě za požární nádrží v obci Dětkovice už v úterý. Policisté však byli informováni až s odstupem času, takže už se jim ji nepodařilo najít.

„Zvíře bylo plaché, nijak neútočilo,“ sdělila policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Přivolaný zoolog potvrdil, že stopy skutečně mohla zanechat puma. „Není vyloučeno, že se jedná o stejný exemplář, který byl dříve viděn na Vysočině. Zároveň to však nelze potvrdit,“ poznamenala Haraštová.

Policisté informovali starosty okolních obcí, aby na možný výskyt pumy upozornili své občany i turisty. „Kdyby ji někdo viděl, ať ihned kontaktuje policii,“ oznámila Haraštová.

Pohyb velké kočkovité šelmy byl poprvé zaznamenán mezi Velkým Ratmírovem a Deštnou na Jindřichohradecku v půlce června.

„Šelma měla být ve volné přírodě pozorována již od dubna letošního roku, tato skutečnost však byla policistům oznámena až nyní,“ sdělil tehdy policejní mluvčí Jiří Matzner.

Puma si umí obstarat kořist

Policisté si tehdy pořídili odchytovou klec, ale najít pumu se jim nepodařilo. Následně ji spatřil starosta obce Želiv na Pelhřimovsku, který ji popsal jako světle hnědé až zrzavé zvíře s dlouhým ocasem a mohutnými tlapami.

Puma se poté podle všeho přesunula na Žďársko a poslední svědectví z Vyškovska nasvědčuje tomu, že míří dál na východ.

„Chování šelmy je nepředvídatelné. Jde o nočního lovce, který bezdůvodně na dospělé osoby neútočí, přesto je však na místě opatrnost,“ upozornil policejní mluvčí Matzner.

Podle ředitele jihlavské zoologické zahrady Jana Vašáka jsou pumy schopny překonat relativně velké vzdálenosti. A to zvláště tehdy, když si hledají teritorium.

„Puma je schopna v naší přírodě přežít docela bez problémů. Myslím, že bude vyhledávat místa, kde se může dobře schovat a nažrat. To, že je pozorována v přírodě už tak dlouho, svědčí o tom, že si kořist umí obstarat,“ uvedl Vašák.

Místa, kde byla zaznamenána puma americká. Červená značka ukazuje její poslední výskyt.

Místa, kde byla zaznamenána puma americká. Červená značka ukazuje její poslední výskyt.

Autor: