Psi ve Znojmě se dočkají prvního výběhu, bude mít však velikost obýváku

  15:42
Už šestý rok tráví psi ze Znojma velkou část svého života na vodítku. Platí tady přísná vyhláška, která nikde ve městě netoleruje, aby běhali na volno. Nyní se chystá změna.

(ilustrační snímek) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Znojemská pravidla jsou nejpřísnější mezi většími městy v Jihomoravském kraji. Zdejší radnice je zdůvodňuje tím, že v místech, kde se pohybuje nejvíce pejskařů, nenašla žádnou vhodnou lokalitu.

To se má změnit. Ale změna to nebude příliš výrazná. Když byl na radnici naposledy den otevřených dveří a na toto téma padaly dotazy, starosta Vlastimil Gabrhel (ČSSD) nastínil, že se psi mohou už za několik měsíců dočkat výběhu velkého asi pět krát pět metrů v dolním parku vedle vodojemu.

Tedy v prostoru velkém asi jako obývací pokoj. „Jednak chceme vyjít vstříc pejskařům, ale zároveň také ochránit park. Tedy zamezit tomu, aby pejsci vykonávali svoji potřebu všude a močili na květiny či trávník,“ řekla mluvčí radnice Zuzana Pastrňáková. Detaily, respektive projektovou dokumentaci ale město teprve připravuje.

Skromný první výběh ve městě rozhodně nebude stačit všem, přitom taková území – ve větším rozsahu – podle expertů pomáhají bezpečnosti. A znojemští strážníci jen loni řešili pět útoků psů na lidi a dva na zvířata. „Některé z těch osob byly pokousány, když v náručí bránily své psy. Za poslední čtyři roky evidujeme třicet útoků agresivních psů,“ vypočítal preventista městských strážníků Petr Hladký.

Hana Žertová, jež se zabývá naukou o chování zvířat, upozorňuje, že právě mít psa stále na vodítku a jen jednou za čas ho vypustit třeba v lese může být riskantní. „Známe rčení říká: Je jako utržený ze řetězu. Takový pes je pak nebezpečný jak sám sobě, tak všem v okolí, protože se bez toho řetězu vůbec neumí chovat,“ vysvětlila Žertová, která v Brně vede etologickou poradnu.

Kombinace výběhů a zákazů

Novinka, která má chránit hlavně děti, čeká i pejskaře ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku. Psi nad čtyřicet centimetrů v kohoutku musejí mít v okolí dětských hřišť, škol i náměstí náhubek. „Na druhou stranu jsme chtěli vyhovět žádostem pejskařů a umožnit volný pohyb psů i uvnitř města,“ podotkla mluvčí města Anna Březovská.

Kolik platí lidé za psa na jižní Moravě

  • Brno: poplatky se v městských částech liší, třeba v Brně-střed platí za psa v rodinném domě (RD) 600 Kč, v bytě 1 500 Kč
  • Blansko: 600 Kč v RD, v bytovém domě 1 200 Kč
  • Břeclav: 500 Kč v RD, v bytovém domě 1 000 Kč
  • Hodonín: 780 Kč v RD i v bytě
  • Vyškov: 360 Kč v RD, v bytovém domě 1 000 Kč
  • Znojmo: 500 Kč v RD, v bytovém domě 1 000 Kč

Pozn. red. – Poplatek za každého dalšího psa je vyšší většinou o 50 procent, města však nabízejí i úlevy, například důchodci všude platí jen 200 Kč.

Od dubna proto ve Veselí vymezují tři výběhové loučky, každou o třech tisících metrech čtverečních, kde se psi proběhnou bez vodítka i náhubku. Jedna lokalita je v části zámeckého parku, druhá u sídliště Chaloupky a třetí v Milokošti Za Hájkem.

Právě kombinace výběhů pro psy a zákazu tam, kam čtyřnozí mazlíčci nepatří, je nejběžnější praxí ve všech dalších jihomoravských městech. Metr možná potřebují i strážníci v Břeclavi, kde musejí mít náhubek a identifikační známku psi nad třicet centimetrů. Volně se pak proběhnou převážně na hrázích kolem ramen řeky Dyje v okrajových částech města, dále v části oblasti Veliké za humny za Charvátskou Novou Vsí nebo v oblasti Padělky u Staré Břeclavi.

Už třináctým rokem musejí být psi na vodítku i ve Vyškově, současně tu ale mají osm ploch pro běhání. V Blansku dali pejskařům řád před dvěma lety. „Vymezili jsme několik prostranství, kde je možné volné pobíhání psů – část zámeckého parku, v ulicích Čapkova, Na Lukách a Pražská,“ přiblížil vedoucí oddělení komunální údržby Milan Vítek.

Brněnští strážníci se u zvířat zaměří na úklid

Podle etoložky se kvalitní vztah mezi člověkem a psem vytvoří právě tím, že zvíře může volně běhat.

„Člověk psa motivuje, aby jej ochotně následoval, pes si musí páníčka stále hlídat. Když se k tomu přidá správný trénink přivolání – razím zásadu aspoň stokrát denně, brzy vznikne podmíněný reflex,“ vysvětlila Žertová. Pes podle ní časem sám pozná situace, kdy ho majitel obvykle volá, a ochotně přijde. Někdy i bez volání, třeba když se blíží člověk, cizí pes či končí chodník.

Třeba v Brně je několik desítek volných výběhů pro psy, k nejoblíbenějším patří například Lužánky. Od loňského června musí mít navíc zdejší psi evidenční známku. „Během letošního roku bude dohled nad správným venčením jednou z našich priorit, a to včetně kontrol úklidu po zvířatech. Je to jeden z problémů, které v oblasti pořádku trápí veřejnost nejvíce,“ nastínil mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

Neuklízení po domácím mazlíčkovi se může pořádně prodražit. Například za opakované znečištění prostranství hrozí ve správním řízení až třicetitisícová pokuta.

Vlastnit psa ve velkých městech není jen náročné, co se najití vhodných lokalit pro venčení týče. Zatímco na vesnicích vybírají radnice od pejskařů třeba jen stokorunu ročně, ve městě to může být až desetkrát tolik.