VIDEO: První česká solární lavička vás pustí na wi-fi a nabije mobil

  15:46
První českou „chytrou“ lavičku začali využívat lidé v Litoměřicích. Díky třem solárním panelům si na ní mohou dobít telefon. To ale není vše, lavička poskytuje také wi-fi připojení nebo údaje o kvalitě ovzduší.

Bytelná lavička v kombinaci beton - ocel - dřevo láká k posezení v parku Václava Havla v centru města. Nabízí dvě USB zásuvky i indukční desku pro bezdrátové nabíjení telefonů či tabletů, energii lavička získává ze slunce prostřednictvím tří solárních panelů.

„Prototyp této lavičky jsme představili na Světové výstavě EXPO v Miláně. Byl o ni zájem, a tak jsme se rozhodli ji vyrábět sériově. Toto je první kus,“ řekla Jitka Nesrstová ze společnosti Full CapaCity, která spolu s odborníky ČVUT a designérem Janem Vítkem lavičku vyvíjela.

Nový prvek městského mobiliáře je pořádný kus. Lavička totiž váží 350 kilogramů, a to nejen díky konstrukci z betonu a oceli, ale i kvůli masivní baterii uvnitř.

„Tři solární panely mají celkový výkon 150 wattů, baterie má kapacitu 110 Ah. Měla by vydržet až 15 dní bez slunce,“ přiblížila Nesrstová.

V jednu chvíli dokáže lavička nabíjet tři přístroje současně, další lidé pak mohou využívat wi-fi signál s dosahem kolem 50 metrů. Připravuje se i aplikace, která poskytne údaje o kvalitě ovzduší.

Snad ji nikdo nezničí, doufá starosta

„Přímo v lavičce je měřicí zařízení. Budeme však monitorovat i to, kolik denně vyrobí energie a kolik lidí ji využilo,“ poukázal energetický manažer města Jaroslav Klusák.

Lavička v zámoří

Podobnou solární lavičku měli v USA, kde ji propagoval v rámci podpory obnovitelných zdrojů energie i prezident Barack Obama. „Tamní lavička nám ale přišla nepraktická, proto jsme se rozhodli pro vlastní řešení,“ vysvětlila Jitka Nesrstová s tím, že americká lavička měla oproti té české solární panel přímo v prostoru pro sezení.

Litoměřice jsou prvním městem nejen v Česku, ale zřejmě i v Evropě, které se může podobným zařízením pochlubit.

Cena solární lavičky je zhruba 100 tisíc korun, město však zaplatilo pouze 15 procent této částky. Zbytek uhradil projekt Ready 21 z programu švýcarsko-české spolupráce.

„Jde o první využití tohoto úžasného nápadu pro veřejnost a já jen doufám, že zde vydrží v nezměněném stavu co nejdéle k radosti všech, kteří ji budou používat,“ doplnil litoměřický starosta Ladislav Chlupáč.